more_horiz

"Niemcy mają w zwyczaju dostrzegać tylko dwie kategorie ofiar II WŚ". Gmyz o wypowiedzi Steinmeiera

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 11:17
- Niemcy mają w zwyczaju dostrzegać tylko dwie kategorie ofiar drugiej wojny światowej. To są bezpaństwowi Żydzi i ofiary zabite po ataku na Związek Sowiecki w czerwcu 1941 roku. Niemiecka opinia publiczna w dużej mierze unika tego, co działo się w innych państwach - skomentował wypowiedź prezydenta Niemiec Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier
Prezydent Niemiec Frank-Walter SteinmeierFoto: photocosmos1 / shutterstock.com

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w wywiadzie udzielonym "Rheinische Post" został zapytany o kwestie dotyczące Nord Streamu 2. Powiedział między innymi, że Niemcy muszą zwrócić uwagę na wymiar historyczny, i przypomniał niemiecki atak na Związek Radziecki z 22 czerwca 1941 r. "Ponad 20 milionów ludzi w byłym Związku Radzieckim padło ofiarą wojny. To nie usprawiedliwia dzisiaj niewłaściwego postępowania w rosyjskiej polityce, ale nie możemy tracić z oczu szerszej perspektywy" - powiedział.

Szynkowski vel Sęk PR24-1200.jpg
"Kwestia zadośćuczynienia krzywd wobec Polski pozostaje otwarta". Szynkowski vel Sęk o reparacjach wojennych

"Dwie kategorie ofiar"

Korespondent TVP w Berlinie powiedział w Polskim Radiu 24, że Niemcy mają zwyczaj dostrzegania tylko niektórych ofiar drugiej wojny światowej. - Niemcy mają w zwyczaju dostrzegać tylko dwie kategorie ofiar drugiej wojny światowej. To są bezpaństwowi Żydzi i ofiary zabite po ataku na Związek Sowiecki w czerwcu 1941 roku. Niemiecka opinia publiczna w dużej mierze unika tego, co działo się w innych państwach - powiedział Cezary Gmyz.

Zdaniem dziennikarza pomimo wielu sprzeciwów, także na niemieckiej scenie politycznej, władze naszych zachodnich sąsiadów szukają argumentów za realizacją Nord Streamu 2. - Heiko Maas uważa, że jeżeli Nord Stream 2 zostanie zatrzymane, to Rosja odwróci się od Zachodu i będzie szukała sojuszu z Chinami. Moim zdaniem jest to myślenie absurdalne, dlatego że Rosjanie i Chińczycy mają wiele bardzo przeciwstawnych interesów - ocenił.

Czytaj także:

- Myślenie niemieckiej dyplomacji jest głęboko zakorzenione w historii. To jest już tak naprawdę parę stuleci. W dużej mierze warstwy dyplomatyczne, urzędnicze i wojskowe w carskiej Rosji były zdominowane przez urzędników pochodzenia pruskiego - powiedział Cezary Gmyz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:33 PR24_mp3 2021_02_11-10-07-23.mp3 Cezary Gmyz o słowach niemieckiego prezydenta i budowie Nord Streamu 2 ("Gość PR 24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Cezary Gmyz (korespondent TVP w Berlinie)

Data emisji: 11.02.2021

Godzina emisji: 10:06

dz

Zobacz także

Zobacz także