more_horiz

Dmitrowicz o Żołnierzach Wyklętych: lewicowa i postkomunistyczna strona boi się prawdy historycznej

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 12:20
- Warto pamiętać jak wielki był opór, aby taki dzień pamięci jak Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" zaistniał w świadomości Polaków. Zarówno w edukacji najmłodszych, jak i w przestrzeni publicznej, od nazw ulic po pomniki - wskazywał w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Piotr Dmitrowicz
Piotr DmitrowiczFoto: PR24

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy walczyli z sowietyzacją Polski po 1944 roku.

Posłuchaj
21:23 _PR24_AAC 2021_03_01-11-07-50.mp3 Dmitrowicz: lewicowa i postkomunistyczna strona boi się prawdy historycznej (Temat Dnia/Gość PR24)

Według szacunków przez antykomunistyczną konspirację po 1944 roku przeszło od 120 do 180 tysięcy osób. Do tej liczby trzeba dodać kilkaset tysięcy ludzi, którzy zapewniali partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność oraz około 11 tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych.

Zołnierze Wykleci 1200.jpg
"Teraz odbierają zasłużoną chwałę". Prezydent z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

"Postkomuniści uderzają coraz mocniej"

Piotr Dmitrowicz przyznał w Polskim Radiu 24, że lewicowa i postkomunistyczna strona boi się prawdy historycznej. - W ostatnich latach z niepokojem obserwujemy ponowny atak strony postkomunistycznej, która tak jak w latach 90., używa frazeologii wyjętej żywcem z czasów stalinizmu - wskazywał.

- Lewicowa i postkomunistyczna strona uderza coraz mocniej - podkreślił.

Historyk zwracał uwagę na to, że na szczęście coraz więcej młodzieży angażuje się w wydarzenia związanych z dniem 1 marca. - Niebezpieczne jest jednak, że spora część młodych popiera środowiska lewicowe i postkomunistyczne, które uderzają w Żołnierzy Wyklętych - powiedział.

- W latach 90. próbowano zapomnieć o historii. W momencie otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego okazało się, że może ona łączyć i inspirować. Stąd coraz mocniejsze ataki strony postkomunistycznej, która uznała, że to dla niej niebezpieczne - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Piotr Dmitrowicz (historyk)

Data emisji: 01.03.2020

Godzina emisji: 11.06

ks

Zobacz także

Zobacz także