more_horiz

"Barack Obama nie był w tej kwestii tak krytykowany". Ekspert PISM o polityce migracyjnej w USA

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 16:50
- Twardy orzech do zgryzienia ma prezydent Stanów Zjednoczonych w kontekście fali migrantów, jaka dotarła na granicę państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack ObamaFoto: shutterstock.com/Evan El-Amin

Gość PR24 komentował napływ na południową granicę USA fali migrantów z Ameryki Środkowej. Minister bezpieczeństwa narodowego (DHS) Alejandro Mayorkas poprosił pracowników swego resortu o ochotniczą pomoc, a administracja obiecuje prowadzenie "humanitarnej polityki" imigracyjnej.

- To jest problem, z którym USA mierzą się od lat. Pewne rozluźnienia w polityce migracyjnej, jakie zapowiedział prezydent Joe Biden, nie wchodzą jednak w życie. Ta polityka migracyjna w USA ma charakter wewnętrzny - powiedział ekspert.


trump biden kolaż 1200.png
Fala migrantów na południowej granicy USA. Trump oskarża Bidena: nasz kraj jest niszczony

"Obama nie był tak krytykowany"

Nowy prezydent zaproponował przebudowę istniejącego od dziesięcioleci systemu imigracyjnego. Ubiegającym się o azyl i uchodźcom otwierane miały być nowe ścieżki do uzyskania prawa legalnego pobytu w USA, łatwiej miało być o imigrację całych rodzin. Rząd zakończył niektóre umowy z państwami Ameryki Środkowej, m.in. porozumienie dotyczące przesłuchiwania migrantów na terytorium Meksyku. Waszyngton zapowiedział także, że nie będzie przeprowadzał masowych deportacji.

- Warto pamiętać, że kwestia liczby zawracanych osób na granicy, za rządów Baracka Obamy i Donalda Trumpa, niewiele się różniła, a wiemy, iż ten drugi miał zupełnie inne podejście do polityki migracyjnej. Mimo to Barack Obama nie był tak krytykowany przez media - zauważył Mateusz Piotrowski.


Posłuchaj
11:07 PR24_mp3 2021_03_10-15-47-17.mp3 M. Piotrowski o polityce migracyjnej w USA ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 10.03.2021

Godzina: 15.47 

Zobacz także

Zobacz także