more_horiz

Marek Budzisz: Łukaszenka tłumi każdą niezależną aktywność

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 16:01
- Aby doprowadzić do zmiany reżimu potrzeba i determinacji społeczeństwa i dobrej koniunktury międzynarodowej. Białorusini nie mają koniunktury międzynarodowej. Putin postrzega tę sytuację jako zagrożenie również dla stabilizacji wewnętrznej w Rosji - powiedział o sytuacji na Białorusi Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Przywódca Białorusi Alaksander Łukaszenka
Przywódca Białorusi Alaksander ŁukaszenkaFoto: Shutterstock.com / exsilentroot

25 marca, Dzień Wolności (Dzień Woli) to święto niepodległości Białorusi, na pamiątkę proklamowania niepodległego państwa białoruskiego po pierwszej wojnie światowej. Obchodzone jest co roku przez opozycję, prodemokratyczne kręgi społeczeństwa mimo represji ze strony władz. W tym roku represje zintensyfikowały się wobec Polaków mieszkających w tym kraju. Do aresztu trafiają działacze Związku Polaków na Białorusi.

białoruś 1200 shutter.jpg
Polacy na Białorusi. Andrzej Pisalnik: teraz prawo jest tam pojęciem względnym

"Obawy reżimu"

Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że represja wobec Polaków jest częścią tłumienia każdej niezależnej działalności w tym kraju. - Widzimy obawy reżimu w Mińsku, który rozpoczął akcję tłumienia każdej niezależnej formy aktywności społecznej. Polska mniejszość podlega teraz represjom, ale trzeba pamiętać że podobnym podlegali ostatnio niezależni dziennikarze, lekarze i właściwie każda niezależna formuła działalności jest postrzegana przez władze jako potencjalne zagrożenie - powiedział Marek Budzisz.

Czytaj także:

Ekspert powiedział, że nie widać perspektyw na obalenie reżimu na Białorusi. - Aby doprowadzić do zmiany reżimu potrzeba i determinacji społeczeństwa i dobrej koniunktury międzynarodowej. Białorusini nie mają koniunktury międzynarodowej. Putin postrzega tę sytuację jako zagrożenie dla  również dla stabilizacji wewnętrznej w Rosji. W związku z tym, choć Łukaszenka nie jest dla Moskwy najlepszym rozwiązaniem, to jest lepszy niż niewiadoma - powiedział. 

- W związku z tym nie mówimy dzisiaj nie mówimy o perspektywie zmiany na Białorusi. Nawet Rosjanie uważają, że jeżeli na Białorusi nastąpią zmiany, to ok. 2023 albo 2025 roku. W tym sensie nie wydaje mi się, żeby Rosja chciała dopuścić do ruszenia tej władzy Łukaszenki - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:36 PR24_mp3 2021_03_25-15-32-55.mp3 Marek Budzisz o sytuacji na Białorusi ("Gość PR24")

* * *

Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Marek Budzisz (ekspert ds. wschodnich)

Data emisji: 25.03.2021

Godz. emisji: 15:33

dz

Zobacz także

Zobacz także