more_horiz

Marek Budzisz: sprawą ukraińską Putin chce odwrócić uwagę rosyjskiego społeczeństwa od problemów dnia codziennego

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 15:37
- W Rosji notowany jest skokowy wzrost inflacji i słabnięcie rubla, co powoduje, że siła nabywcza Rosjan, i tak osłabiona przez pandemię, znacząco spada. Władza nie potrafi sobie poradzić z szybko rosnącymi cenami żywności. Dlatego Władimir Putin może dążyć do odwrócenia uwagi opinii publicznej od problemów dnia codziennego - powiedział Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Audio
  • Marek Budzisz o koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą ("Temat dnia/Gość PR24")
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Frederic Legrand - COMEO/ Shutterstock

W rozmowie Marek Budzisz odniósł się do koncentracji przy granicy z Ukrainą rosyjskich sił zbrojnych. Zwrócił uwagę, że do tej pory nie wiadomo, o co toczy się cała rozgrywka, bo Rosja nie przedstawiła swoich oczekiwań lub żądań.

donbas free 1200 wojsko czołgi.jpg
Narada szefów MSZ państw UE. Jednym z tematów rozmowy będzie sytuacja na Ukrainie

- Odmówiła też formalnym pytaniom pod jej adresem, zarówno kierowanym przez Departament Stanu USA, jak i przez dyplomację niemiecką i francuską. Wydaje się, że w tym tygodniu będziemy mieli odsłonę dyplomatyczną tego konfliktu. Sytuacja zmienia się dość szybko. Antony Blinken przylatuje do Europy rozmawiać z sojusznikami i najprawdopodobniej będziemy wiedzieć, o co toczy się wspomniana gra, również od strony rosyjskich oczekiwań - wyjaśnił ekspert.

Posłuchaj
20:40 PR24_mp3 2021_04_12-15-07-45.mp3 Marek Budzisz o koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą ("Temat dnia/Gość PR24")

Zdaniem Budzisza Rosja ma kilka różnych powodów, by dążyć do zwiększenia napięcia z Ukrainą. Jako jedną z przyczyn wskazał kwestię Doniecka i statusu rozmów w tzw. formacie normandzkim, która jest nierozwiązana.

- Z punktu widzenia Moskwy ten pat, bez pozytywnego z jej strony rozwiązania, trwa zbyt długo. Na to nakładają się również sprawy związane z wewnętrzną polityką rosyjską. We wrześniu odbędą się wybory do Dumy. Do tego dochodzi niekorzystny rozwój sytuacji na rosyjskim rynku. Chodzi o skokowy wzrost inflacji i słabnięcie rubla, co powoduje, że siła nabywcza Rosjan, i tak osłabiona przez pandemię, znacząco spada. Władza nie potrafi sobie poradzić z szybko rosnącymi cenami żywności - dodał rozmówca Antoniego Trzmiela.  

Zaznaczył też, że koncentracją wojsk przy granicy z Ukrainą Władimir Putin może dążyć do odwrócenia uwagi opinii publicznej od problemów dnia codziennego i zmobilizowania jej do poparcia przedsięwzięcia pokazującego, że Rosja ma większe możliwości i będzie dyktowała swoim sąsiadom polityczny kierunek.

* * *

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Budzisz (ekspert ds. wschodnich, Strategy&Future, tygodnik "Sieci")
Data emisji: 12.04.2021
Godzina emisji: 15.07

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także