more_horiz

Bezpieczeństwo w sieci. Dr Protasowicki: przestępcy dążą do tego, żebyśmy sami złapali się w pułapkę

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 09:39
- To nic innego jak wykorzystanie najnowszej zdobyczy technologii i rozwiniętej socjotechniki. Tak naprawdę jesteśmy muchą, która wpada w sieć pająka. Ma nas zachęcić do tego, abyśmy sami dali się w nią złapać - powiedział o działaniach cyberprzestępców dr Igor Protasowicki, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/John Williams RUS

Jednym z największych zgłoszonych wycieków danych było naruszenie bezpieczeństwa krajowej bazy danych identyfikacyjnych Indii Aadhaar na początku 2018 r., w wyniku którego utracono ponad 1,1 mld rekordów. Obejmowały one informacje biometryczne, takie jak skany tęczówki i odcisków palców, które mogły być wykorzystywane do otwierania kont bankowych i otrzymywania pomocy finansowej od rządu. Cyberataki grożą jednak każdemu z nas, a przestępcy internetowi wykorzystują do tego coraz to nowe sposoby.

1200_haker_shutterstock.jpg
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. MON i Poczta Polska rozpoczynają współpracę

Nowe stare zagrożenia

Dr Igor Protasowicki podkreślił, że wraz z rozwojem technologii pojawiają się kolejne zagrożenia. Ekspert podkreśla, że mają one taki sam charakter jak wcześniej, ale wykorzystują nowe rozwiązania. - Świat cyfrowy rozwija się symultanicznie. Wraz z rozwojem technik cyfrowych pojawiają się nowe zagrożenia. Spopularyzowały się te, rozsyłane dzięki mediom społecznościowym. Nie jest to nic nowego. To są te same niebezpieczeństwa, z którymi mieliśmy do czynienia np. przez pocztę mailową. One zostały tylko dostosowane do nowych warunków - powiedział.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że przestępcy działają przede wszystkim przy wykorzystaniu dwóch metod. - Walka miedzy osobami, które mają jakieś dane a tymi, które są żywo zainteresowane ich pozyskaniem to nic innego jak wykorzystanie najnowszej zdobyczy technologii i rozwiniętej socjotechniki. Tak naprawdę jesteśmy muchą, która wpada w sieć pająka. Ma nas zachęcić do tego, abyśmy sami dali się w nią złapać - ocenił. 

- Jeżeli już padniemy ofiarą przestępcy, to nie jesteśmy w stanie tego samodzielnie stwierdzić. Najpowszechniejszymi metodami wykorzystywanymi w cyberprzestępczości jest łowienie danych i podszywanie się pod inną tożsamość - dodał.

Dr Igor Protasowicki zaznaczył także, że w przypadku pojawienia się zagrożenia czy podejrzeń z naszej strony, najlepiej od razu zmienić swoje hasła, które powinny być jak najbardziej skomplikowane.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:27 PR24_mp3 2021_05_09-09-06-33.mp3 Dr Igor Protasowicki o bezpieczeństwie w sieci ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: dr Igor Protasowicki (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 09.05.2021

Godzina: 09:06

dz

Zobacz także

Zobacz także