"Nie może to się stać kosztem osób z grup ryzyka". Prof. Ernest Kuchar o szczepieniu dzieci i młodzieży

2021-05-11, 19:15

"Nie może to się stać kosztem osób z grup ryzyka". Prof. Ernest Kuchar o szczepieniu dzieci i młodzieży
Szczepienie przeciw COVID-19 w szpitalu modułowym w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, 6.06.2021. Foto: PAP/Leszek Szymański

- Młody zdrowy człowiek bez czynników ryzyka prawdopodobnie zakażenie przejdzie łagodnie, nie będzie wymagał szpitala. Jeśli mówimy o sobie starszej czy schorowanej, to mamy inną sytuację. Ważne, by skupić szczepienia na osobach najbardziej zagrożonych, to leży w naszym interesie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, ekspert Luxmed.

Jak ocenił rzecznik rządu Piotr Müller, w drugiej połowie maja spodziewamy się, że liczba osób zgłaszających się na szczepienie przeciw COVID-19 będzie maleć w stosunku do tego, jakie będą możliwości. Stąd, jak dodał, decyzja o szczepieniach w pracy, kampania profrekwencyjna i skrócenie odstępów między dawkami.

Powiązany Artykuł

szczepienie ozdrowieniec FREE 1200.jpg
Dr Sutkowski o skróceniu podania drugiej dawki: słuszna decyzja, możliwe przyspieszenie szczepień przeciw COVID-19

Prof. Ernest Kuchar stwierdził, że szczyt trzeciej fali jest dawno za nami. - Mierniki sytuacji epidemicznej w postaci liczby osób w szpitalach czy na oddziałach intensywnej terapii są przesunięte względem siebie w czasie (…) jeżeli maleje w tej chwili liczba zajętych respiratorów, to fala się przetoczyła i jeśli jednocześnie mamy małą liczbę nowych zakażeń, to nie można się spodziewać, by stało się coś negatywnego - ocenił.

Jednocześnie ekspert podkreślał konieczność zaszczepienia wszystkich osób z grup podwyższonego ryzyka, u których przebieg choroby jest zwykle cięższy i które wymagają hospitalizacji.

Posłuchaj

Prof. Ernest Kuchar o szczepieniach przeciw COVID19 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 10:19
+
Dodaj do playlisty

W całym kraju na maj i czerwiec jest jeszcze 4 i pół miliona wolnych terminów na szczepienie przeciwko Covid-19. Nie ma też problemów z dostępnością preparatów, dlatego rząd zmienia zasady Narodowego Programu Szczepień.

Do pięciu tygodni skrócone będą odstępy między podaniem pierwszej i drugiej dawki preparatów Pfizera, Moderny i Astra Zeneki. Ozdrowieńcy będą mogli przyjąć szczepionki po 30 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu na SARS-COV-2, a nie po trzech miesiącach - jak to jest teraz. Te zmianą wejdą w życie 17-ego maja.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk

Gość: prof. Ernest Kuchar

Data emisji: 11.05.2021

Godzina emisji: 17.48

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej