more_horiz

Zawieszenie broni pomiędzy Hamasem a Izraelem. Boćkowski: obie strony zyskują politycznie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 16:32
- Obie strony coś dla siebie ugrały i konflikt, zarówno dla Izraela jak i dla Hamasu, przestał być opłacalny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/ARCH/EPA/HAITHAM IMAD

Gość PR24 skomentował decyzję o zawieszeniu broni pomiędzy siłami Hamasu a Izraelem w konflikcie palestyńsko-izraelskim. Jak powiedział, do zawieszenia broni doszło z tego samego powodu, z którego to powodu doszło do eskalacji konfliktu.

strefa gazy 1200 (2).jpg
Konflikt palestyńsko-izraelski. Obie strony ogłosiły się zwycięzcami wojny w Gazie

- Każda ze stron próbowała coś ugrać w konkretnej sprawie, doszło do przesilenia, widać też, że Izrael bardzo konsekwentnie realizuje swoją politykę, a kwestia wysiedleń w Jerozolimie była punktem zapalnym, ale należy zauważyć, że Hamas też chciał z tego skorzystać. Prawdopodobnie chciał sprowokować Izrael - wyjaśnił profesor.

"Obie strony zyskały"

Dodał, że Izrael z tego konfliktu wyszedł na swój sposób zwycięsko, zadał solidne ciosy w infrastrukturę Hamasu. - Z kolei Hamas przełamał obronę Żelaznej Kopuły potężnymi salwami, z którymi Izrael sobie nie radził, co pokazało, iż nie jest on aż tak bezpieczny, więc obie strony zyskały politycznie - podkreślił prof. Daniel Boćkowski.

O pierwszej w nocy czasu polskiego weszło w życie wynegocjowane i ogłoszone w czwartek zawieszenie broni między Izraelem i Hamasem. Na 12 minut przed wejściem w życie zawieszenia broni, armia izraelska poinformowała o wystrzeleniu ze Strefy Gazy rakiet na południowy Izrael.


Posłuchaj
23:11 PR24_mp3 2021_05_21-15-33-16.mp3 Prof. D. Boćkowski o zawieszeniu broni pomiędzy Hamasem a Izraelem ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku

Data emisji: 21.05.2021

Godzina: 15:33

Zobacz także

Zobacz także