more_horiz

"Weryfikacja czy ktoś jest groźny dla otoczenia jest niezbędna". Dr Szułdrzyński o regulacjach ws. szczepień

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 11:17
- Takie kontakty społeczne jak spotkania towarzyskie w przestrzeniach zamkniętych będą możliwe tylko dla osób, które się zaszczepiły albo przechorowały covid. Regulacje, które umożliwiają weryfikację czy ktoś jest groźny dla swojego otoczenia czy nie, są absolutnie niezbędne - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/Łukasz Gągulski

W Polsce wykonano dotąd 17 254 902 szczepienia przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 5 222 430 osób. Tymczasem około 200 osób demonstrowało w sobotę w Warszawie przeciwko szczepieniom i obostrzeniom sanitarnym obowiązującym w związku z pandemią.

prof. Włodzimierz Gut 1200_b.jpg
Włodzimierz Gut: osoby niezaszczepione zaczynają pasożytować na tych, którzy to zrobili

- Osobom, które się nie zaszczepiły i nie chcą się zaszczepić należy powiedzieć, że obecne poluzowanie obostrzeń jest absolutnie na kredyt. Nie wygraliśmy z pandemią. Ona cały czas krąży dookoła nas. Wirus będzie do nas docierał, także w nowych postaciach. Wiemy, że bardziej zakaźne warianty wypierają te o mniejszej zakaźności - powiedział dr Konstanty Szułdrzyński.

Posłuchaj
24:29 PR24_mp3 2021_05_23-10-33-18.mp3 dr Konstanty Szułdrzyński o szczepieniach (Temat dnia)

 

- Jeżeli nie chcemy wracać do obostrzeń, to jedynym sposobem dla nas jest powszechne zaszczepienie się. To jedyna szansa na to, byśmy mogli żyć normalnie, żyć społecznie, utrzymując takie kontakty społeczne, do których byliśmy przyzwyczajeni, za którymi tak bardzo tęsknimy - na przykład w postaci spotkań towarzyskich w zamkniętych przestrzeniach - dodał gość PR24. 

Jak zaznaczył, "to będzie możliwe tylko dla osób, które będą zaszczepione albo przechorowały covid". - Myślę, że tego rodzaju regulacje, które umożliwiają weryfikację czy ktoś jest groźny dla swojego otoczenia czy nie - one nie są możliwe, one są absolutnie niezbędne - podkreślił lekarz. 

- Tak jak nie dopuszczamy niewidomych pilotów do kierowania samolotami w liniach lotniczych, tak samo osoby, które nie będą uodpornione, nie mogą być niestety na równych prawach dopuszczone do kontaktów społecznych - podsumował Konstanty Szułdrzyński.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: dr Konstanty Szułdrzyński (członek Rady Medycznej przy premierze)
Data emisji: 23.05.2021
Godzina emisji: 10.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także