more_horiz

Odbudowa Pałacu Saskiego. Jerzy Bombczyński: trzeba odwoływać się do historii budynku

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 16:55
- Ustalenie funkcji obiektów, które będą odbudowywane w ramach "Polskiego Ładu" jest praktycznie kwestią otwartą - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Bombczyński, prezes Stowarzyszenia Saski 2018.
Widok ogólny mszy polowej na pl. Piłsudskiego. W tle Pałac Saski
Widok ogólny mszy polowej na pl. Piłsudskiego. W tle Pałac SaskiFoto: NAC

Odbudowa zburzonego w 1944 r. Pałacu Saskiego w Warszawie jest jednym z punktów "Polskiego Ładu", którego założenia przedstawił prezes PiS Jarosław Kaczyński. W dokumencie tym zapisano, że inwestycja rozpocznie się w 2023 r. Zdaniem gościa PR24, kwestia ustalenia funkcji odbudowanych obiektów, jest kwestią otwartą. Na pewno, jak dodał, trzeba odwoływać się do ich historii.

Kierwiński.jpg
"Kolejna pusta obietnica". Marcin Kierwiński o planie odbudowy Pałacu Saskiego

- W przypadku Pałacu Bruehla naturalnym ruchem wydaje się być przeniesienie tam części MSZ, a w przypadku Pałacu Saskiego warto pamiętać o tym, że przed wojną mieścił się tam sztab generalny Wojska Polskiego i Wywiadu Wojskowego, gdzie realizowano operację złamania szyfru "Enigmy" - mówił Jerzy Bombczyński.

Co z kamienicami?

Podkreślił, że z kolei sprawa kamienic pozostaje całkowicie otwarta. - Czy zostaną one przeznaczone pod wynajem, czy może uda się zrealizować koncepcję marszałka Stanisława Karczewskiego, który chciał przenieść do południowej części Pałacu Saskiego siedzibę Senatu Rzeczypospolitej, tego nie wiadomo - mówił.

Polski rząd uważa, że odbudowa Pałacu Saskiego jest związana z kwestią polskiej tożsamości, dziedzictwa kulturowego i historycznego. Jest ostatnim etapem rekonstrukcji Warszawy po zniszczeniach wojennych. Odbudowany ma zostać Pałac Saski, wraz z Pałacem Bruehla i trzema kamienicami narożnymi od strony ul. Królewskiej w Warszawie.


Posłuchaj
12:10 PR24_mp3 2021_05_23-15-33-52.mp3 J. Bombczyński o odbudowie Pałacu Saskiego ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jerzy Bombczyński (prezes Stowarzyszenia Saski 2018)

Data emisji: 23.05.2021

Godzina: 15:33

Zobacz także

Zobacz także