more_horiz

"Czwarta fala pandemii będzie nieunikniona". Prof. Gujski o nowych mutacjach koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 19:19
- Mimo że wariant Delta jest daleko bardziej zakaźny niż poprzednie mutacje, to jednak odsetek osób zaszczepionych i tych, które już przechorowały koronawirusa, nie jest bez znaczenia i stanowi istotną barierę w rozprzestrzenianiu się epidemii. Spodziewam się, że czwarta fala będzie mniej dotkliwa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mariusz Gujski (Warszawski Uniwersytet Medyczny).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Denis Prokofev/Shutterstock

Wielka Brytania, Portugalia i Izrael są jednymi z pierwszych krajów, które odnotowują wzrost zachorowań, za którymi stoi wariant Delta. Wariant Delta odpowiada już za około 20 proc. nowych infekcji w USA, około 90 proc. w Rosji. Wiadomo także, że w Polsce odnotowano ok. 90 przypadków zakażeń tą mutacją.

pap Marian Zembala 1200.jpg
"To miara współczesnego patriotyzmu". Prof. Zembala o szczepieniach przeciw COVID-19

Prof. Mariusz Gujski odniósł się do danych, które wskazują na nadejście czwartej fali koronawirusa jesienią tego roku. - Scenariusz wynikający z modeli matematycznych naukowców Uniwersytetu Warszawskiego wielokrotnie, choć oczywiście nie zawsze, się sprawdzał. Obserwując dynamikę pandemii, podzielam pogląd, że biorąc pod uwagę liczbę osób zaszczepionych i deklarujących taką chęć, możemy spodziewać się czwartej fali, będzie ona nieunikniona. Pytanie, czy zacznie się w drugiej połowie sierpnia, czy bardziej we wrześniu - komentował.

Posłuchaj
09:18 PR24_mp3 2021_06_30-17-49-27.mp3 Prof. Mariusz Gujski o czwartej fali pandemii (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Niestety ja również prognozuję czwartą falę jesienią tego roku, skłaniałbym się do opinii, że po pierwszej dekadzie września możemy się spodziewać czwartej fali, sierpień będzie miesiącem, który nas jeszcze pandemicznie oszczędzi - dodał, zauważył także, że na liczbę zachorowań znaczący wpływ ma liczba osób, które przechorowały już COVID-19 oraz liczba zaszczepionych.

Czytaj także:

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, liczba osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 w Polsce przekroczyła 12,8 miliona. W sumie wykonano ponad 28 milionów szczepień. 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk 

Gość: prof. Mariusz Gujski (Warszawski Uniwersytet Medyczny) 

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 17.49

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także