more_horiz

Rekordowy wskaźnik PMI dla Polski. Bielewicz: wzrosty są imponujące

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 13:18
- Wskaźniki sięgają 40-50 proc. w skali roku. To pozwala stwierdzić, że wzrost gospodarczy w drugim kwartale będzie dwucyfrowy - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Bielewicz (ekspert ds. finansów, "Gazeta Bankowa")
Jerzy Bielewicz
Jerzy BielewiczFoto: PR24/tb

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wyniósł w czerwcu 59,4 punktu wobec 57,2 punktu w maju. Taką informację opublikowała firma Markit, która zajmuje się opracowywaniem wskaźnika. Autorzy raportu wskazali, że na poprawiającą się sytuację przemysłu wpływ ma na rozluźnienie obostrzeń i związany z tym zwiększony popyt.

Modzelewski 1200.jpg
Prof. Modzelewski: rządzącym udało się zwiększyć dochód indywidualny ludzi

Zdaniem Jerzego Bielewicza polski przemysł jest rozgrzany do czerwoności. - Wskazują też na to realne czynniki, jak wzrost produkcji przemysłowej w stosunku do miesięcy sprzed roku. Wzrosty są imponujące, także te z miesiąca na miesiąc. Wskaźniki sięgają 40-50 proc. w skali roku. To pozwala stwierdzić, że wzrost gospodarczy w drugim kwartale będzie dwucyfrowy - powiedział ekspert. 

Jednocześnie duża liczba nowych zamówień doprowadziła do wydłużenia się czasu dostaw i wzrostu zaległości produkcyjnych. W raporcie zwrócono też uwagę na wysoki poziom inflacji kosztów produkcji oraz gotowych wyrobów. Ekspert zwrócił jednak uwagę, że są to problemy ogólnoświatowe. - Z powodu pandemii i kryzysu inwestycje globalne nie były wysokie. Gdy odbudowuje się przemysł i wymiana handlowa, dochodzi do zwarć na styku. Wąskim gardłem jest np. morski transport, brakuje kontenerów, półprzewodników, fabryki wstrzymują produkcję samochodów. Wskaźniki PMI i miesięczne dane o produkcji przemysłowej mówią, że wzrost gospodarczy wyniesie nawet ok. 20 proc. To będzie olbrzymie zaskoczenie, a jednocześnie wskazówka, że w skali roku wzrost może nawet osiągnąć 6 proc. Istnieją też problemy wynikające z zaniechania inwestycji i inflacji. W USA i w Polsce sięga ona 5 proc. Jednak banki centralne twierdzą, że jest to przejściowe, które wynika m.in. ze wzrostu cen energii w związku z polityką klimatyczną - tłumaczył Bielewicz.

Posłuchaj
23:04 PR24_mp3 2021_07_04-09-06-31.mp3 Jerzy Bielewicz o polskiej gospodarce (Temat dnia/Gość PR24)

Wartość wskaźnika PMI obliczana jest na podstawie ankiet wypełnianych przez menedżerów. Odczyt poniżej 50 punktów oznacza, że spodziewają się oni pogorszenia sytuacji, natomiast powyżej tego poziomu oznacza, że są nastawieni optymistycznie.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość PR24: Jerzy Bielewicz (ekspert ds. finansów, "Gazeta Bankowa")
Data emisji: 4.07.2021
Godzina emisji: 9.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także