more_horiz

Nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. "Obowiązki mają też piesi"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 12:39
- To nie jest tak, że tylko na kierowców spadły nowe obowiązki. Zgodnie z nowymi przepisami dotyczy to też pieszych, którzy muszą zachować szczególną ostrożność - tłumaczył w Polskim Radiu 24 rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś. 1 czerwca 2021 weszła w życie nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym.
Audio
  • Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś gościem Michała Rachonia (Temat dnia/Gość PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrzej Hulimka/Forum

W myśl nowych przepisów nastąpiło ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych i nałożenie obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego. 

shutterstock_1882655143 1200.jpg
Od 1 czerwca zmiany w przepisach drogowych. Będzie towarzyszyć im kampania informacyjna

Gość Polskiego Radia 24 wyjaśniał, że pierwszeństwo uzyskał wchodzący na jezdnię. - Chodzi o moment wchodzenia na jezdnię, a nie zbliżanie się do drogi. Pieszy ma pierwszeństwo, gdy podejmuje akt wchodzenia na jezdnię i kierowca musi mu tego pierwszeństwa udzielić. Samo podchodzenie do jezdni i zatrzymanie się na chodniku nie powoduje uzyskania prawa pierwszeństwa. Dlatego mówimy o momencie wchodzenia na jezdnię - powiedział Szymon Huptyś.

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury podkreślił, że od 1 czerwca nie tylko kierowcy uzyskali nowe obowiązki. - Nowe obowiązki uzyskali również piesi, którzy przechodzą przez jezdnię. Oni muszą zachować szczególną ostrożność i nie mogą korzystać z żadnych urządzeń, które ograniczałyby ich percepcję. Nie wolno wpatrywać się w smartfona i mieć słuchawek na uszach, bo ogranicza to możliwości dbania o bezpieczeństwo w ruchu drogowym - tłumaczył Huptyś. 

Elektryczne hulajnogi

Dwa tygodnie wcześniej weszły w życie przepisy dotyczące korzystania z elektrycznych hulajnóg. - Z takiego urządzenia może korzystać tylko jedna osoba, nie wolno jeździć pod wpływem alkoholu i można korzystać ze ścieżek rowerowych. Wcześniej osoba korzystająca z hulajnogi elektrycznej była traktowana jak pieszy  - przypomniał rzecznik. 

Posłuchaj
25:22 PR24_mp3 2021_07_07-10-35-14.mp3 Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś gościem Michała Rachonia (Temat dnia/Gość PR24)

Jak podkreślił, w bezpieczeństwie ruchu drogowego najważniejsze są inwestycje, edukacja i zmiany w prawie. Premier Mateusz Morawiecki wspomniał ostatnio o możliwości zaostrzenia kar dla osób, które łamią przepisy ruchu drogowego. Sprawa musi być jednak uzgodniona z innymi resortami, które odpowiadają za sankcje. - Jesteśmy zdeterminowani, by zwiększać poziom bezpieczeństwa. Musimy także pamiętać o edukacji. Nic nie tłumaczy braku ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię i jazdy samochodem. Poziom bezpieczeństwa zależy od nas wszystkich - podsumował Szymon Huptyś.

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość PR24: Szymon Huptyś (rzecznik Ministerstwa Infrastruktury)

Data emisji: 07.07.2021

Godzina emisji: 10.35

Zobacz także

Zobacz także