more_horiz

Prof. Andrzej Fal: powolne szczepienia sprzyjają powstawaniu kolejnych wariantów wirusa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 12:53
- Wirus, żeby mutować - i tworzyć w związku z tym kolejne warianty - musi zakażać. W idealnej sytuacji, gdybyśmy w ciągu jednego dnia mogli wyszczepić całą populację na świecie, to wirus przestałby mieć możność zakażania komórek ludzkich i mutowania - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Fal, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dziurek

Sytuacja epidemiczna w Polsce poprawia się, ale eksperci ostrzegają przed czwartą falą epidemii koronawirusa. Trwają wakacyjne wyjazdy i coraz mniej osób szczepi się przeciwko COVID-19. Do tej pory odnotowano w Polsce 166 osób zakażonych wariantem Beta, Delta i Gamma koronawirusa, w tym 113 przypadków drugiego z nich.

szczepienia szczepienie szczepionka free shutterstock 1200.jpg
"Czwarta fala pandemii będzie nieunikniona". Prof. Gujski o nowych mutacjach koronawirusa

Prof. Andrzej Fal komentował najnowsze dane epidemiczne, zwracając uwagę na spadek zakażeń w Europie, ale i na rosnące zagrożenie ze strony wariantu Delta koronawirusa. - W Izraelu i Wielkiej Brytanii stopień zaszczepienia jest bardzo wysoki, natomiast żadna z tych populacji nie osiągnęła progu odporności populacyjnej. Ponadto każda szczepionka ma swoją skuteczność, zostaje kilka procent, które będą bardziej predestynowane do zakażenia, u nich z takich czy innych względów ta ochrona jest niewielka. Kolejny element to zmienność wirusa, jest to szczególny mecz pomiędzy wirusem a nauką. Powstają kolejne warianty wirusa, nie do końca tak wrażliwe na szczepienia, jak te podstawowe, na których oparte były szczepionki - wyjaśniał.

Posłuchaj
23:49 PR24_mp3 2021_07_07-11-36-18.mp3 Prof. Andrzej Fal o zagrożeniu wariantem Delta koronawirusa (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- W Wielkiej Brytanii pomimo wzrostu zachorowań śmiertelność nie wzrosła, mimo że, jak się uważa, odmiana Delta powoduje dużo cięższy przebieg COVID-19, ze szczególną ekspozycją płuc i przewodu pokarmowego. Są zakażenia, ale nie ma potężnej umieralności. To dodatkowy argument, ale i dowód na to, że szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem choroby - zwracał uwagę gość audycji.

Jak podkreślił ekspert, pojawienie się nowych mutacji koronawirusa to efekt zbyt powolnych szczepień. - Wirus mutuje tylko i wyłącznie w komórkach ludzkich. Im dłużej trwa akcja szczepień, tym bardziej sprzyja to powstawaniu nowych wariantów. Im szybciej się zaszczepimy, tym mniejsze ryzyko powstania kolejnych wariantów - zaznaczył prof. Andrzej Fal.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Andrzej Fal

Data emisji: 07.07.2021

Godzina emisji: 11.36

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także