more_horiz

Dr Krzysztof Kawęcki ws. TSUE: to nie jest spór natury prawnej, ale przede wszystkim natury politycznej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 12:11
- Unia Europejska, a także Trybunał Sprawiedliwości UE i Komisja Europejska, mają określoną wizję funkcjonowania UE jako tworu federalistycznego i w tym kierunku zmierzają - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki, politolog.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nitpicker
Anna Maria Żukowska 1200.jpg
Żukowska: decydując się na wejście do UE, przyjęliśmy jej prawo

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. Również w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.

Posłuchaj
22:38 PR24_mp3 2021_07_17-11-33-09.mp3 Dr Krzysztof Kawęcki: to nie jest spór natury prawnej, ale przede wszystkim natury politycznej (Polskie Radio 24)

- Sądzę, że dojdzie do eskalacji tego sporu - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki. Jak zauważył, "to nie jest spór natury prawnej, ale przede wszystkim natury politycznej i w takim kontekście należy na to patrzeć".

- Unia Europejska, a także Trybunał Sprawiedliwości UE i Komisja Europejska mają określoną wizję funkcjonowania UE jako tworu federalistycznego i w tym kierunku zmierzają. Ten spór będzie więc niestety eskalował - zaznaczył. 

Politolog odniósł się także do kwestii środków unijnych, jakie w ramach Funduszu Odbudowy mają wpłynąć do Polski z UE, i tego, czy obecna sytuacja może temu zagrażać. - W moim przekonaniu jest takie zagrożenie i wydaje mi się, że uspokajające głosy polityków koalicji rządowej, którzy nie widzą zagrożenia, nie są uprawnione - wskazał.

Podkreślił, że "sytuacja, która ma w tej chwili miejsce, pokazuje też dwie kwestie". - Po pierwsze, że nadzieje związane z ewolucją UE po ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, nadzieje związane z dialogiem, który zapowiadał premier Mateusz Morawiecki, gdy obejmował funkcję prezesa Rady Ministrów, po prostu się nie spełniły. Po drugie, nie do końca uprawnione były wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, dotyczące tego, że odnieśli sukces na posiedzeniu Rady Europejskiej w ubiegłym roku - dodał.


Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Błażej Prośniewski

Gość: dr Krzysztof Kawęcki, politolog

Data emisji: 17.07.2021

Godz. emisji: 11.33

PAP/ jb

Zobacz także

Zobacz także