more_horiz

Teresa Wójcik: Unia Europejska ma niewielkie możliwości ograniczenia globalnej emisji CO2

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 16:25
- Istnieją dane, które mówią, że kraje Unii Europejskiej odpowiadają za 9 proc. emisji CO2 w skali globu. Tymczasem w niechlubnych statystykach przodują kraje azjatyckie, a zwłaszcza Chiny, które emitują około 23-24 proc. dwutlenku węgla. Na tym tle Europa może niewiele zrobić, jeśli chodzi o ograniczenie emisji - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu BiznesAlert. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SnvvSnvvSnvv/Shutterstock

W środę Komisja Europejska przedstawiła i opublikowała pakiet przepisów, które mają pozwolić na osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Pakiet "Fit for 55" ma doprowadzić do tego, że do 2030 roku UE obetnie emisję dwutlenku węgla o 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku.

facebook ireneusz zyska 1200.jpg
"Jedno z najważniejszych wyzwań nowożytnej historii ludzkości". Ireneusz Zyska o odejściu od paliw kopalnych

Tymczasem niektórzy eksperci wskazują, że nawet realizacja tak ambitnego planu Unii Europejskiej w niewielkim tylko w stopniu przyczyni się do obniżenia emisji CO2 w skali globu.

Posłuchaj
25:22 PR24_mp3 2021_07_18-15-33-20.mp3 Teresa Wójcik o projekcie "Fit for 55" ("Temat dnia/Gość PR24")

 - Niektórzy twierdzą, że obecnie kraje Unii Europejskiej odpowiadają za 11 proc. emisji CO2 do atmosfery w skali globu. A są dane, które mówią, że to tylko 9 proc., ponieważ tę emisyjność trochę zmniejszyliśmy - powiedziała Teresa Wójcik. 

- Jeżeli chodzi o kraje azjatyckie, to one przodują w emisji dwutlenku węgla. Chcę zwrócić uwagę zwłaszcza na Chiny, które odpowiadają mniej więcej za 23-24 proc. całej emisji. Politycy chińscy w tej chwili nic nie robią, żeby zmniejszyć tę emisyjność. Wręcz przeciwnie, ona będzie rosła - dodała rozmówczyni PR24. 

Jak zaznaczyła, "według oficjalnych danych Chiny rozbudowują swój sektor energetyki węglowej". - Budują nowe kopalnie węgla, kupują nowe elektrownie węglowe o bardzo dużej produktywności. Myślę, że obecny ich udział w emisji dwutlenku węgla będzie wzrastał. I rzeczywiście na tym tle to, co może zrobić Europa, to bardzo niewiele - stwierdziła ekspert. 

Przypomniała również, iż Frans Timmermans, który personalnie odpowiada za przyjęty przez Komisję Europejską dokument, w swoim wystąpieniu powiedział, że Unia na Azję "będzie oddziaływać przykładem i sukcesami gospodarczymi".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadziła: Magdalena Złotnicka 

Gość: Teresa Wójcik (BiznesAlert.pl, "Tygodnik Solidarność")

Data emisji: 18.07.2021

Godz. emisji: 15.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także