Prof. Wiesław Wysocki: Bitwa Warszawska nie zakończyła wojny z bolszewikami

2021-08-15, 11:05

Prof. Wiesław Wysocki: Bitwa Warszawska nie zakończyła wojny z bolszewikami
Uroczystości w Poznaniu z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku zwanej "Cudem nad Wisłą". Foto: NAC

- Bitwa Warszawska właściwie nie skończyła wojny z bolszewikami, Rosjanie przygotowali kolejne działania ofensywne, ale zostali rozbici w wielkiej  batalii niemeńskiej, z punktu widzenia wojskowego ważniejszej od Bitwy Warszawskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Bitwa Warszawska była jednym z ważniejszych starć wojny polsko-bolszewickiej, wywołanej przez Rosję radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w podległe republiki. Wojna toczyła się od lutego 1919 roku (niektóre źródła podają styczeń), została zakończona zawieszeniem broni w październiku 1920, ostatecznie zaś - podpisaniem traktatu w Rydze, 18 marca 1921 roku.

Powiązany Artykuł

Bitwa Warszawska 1200.JPG
101. rocznica wielkiego zwycięstwa Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą

Prof. Wiesław Wysocki przypominał najważniejsze momenty Bitwy Warszawskiej. - Osów jest o tyle ważny, że była to pierwsza wyrwa w linii obronnej Warszawy. Kontrataki młodzieży polskiej, nieostrzelanych żołnierzy przyniosły skutek i w kolejnym natarciu udało się tę wyrwę załatać. Tam właśnie zginął legendarny ks. Ignacy Skorupka. Jest również historia drugiego księdza, który w podobny sposób zginął na froncie, to kapelan Legi Akademickiej, ka. Stanisław Rozumkiewicz - zaznaczył.

- Potem mamy Radzymin, szalenie ważne miejsce, tam była wielka wyrwa w linii frontu i realne zagrożenia dla Warszawy. Podejmowane kontrataki po trzech dniach przyniosły skutek, to splotło się  z wejściem 5 Armii gen. Sikorskiego, gdy bolszewicy chcieli wejść do Warszawy zarówno od wschodu, jak i zachodu. 5. Armia, która wzięła na siebie walkę z dwiema armiami bolszewickimi, przeprowadziła walkę mistrzowsko i wreszcie mamy kontratak znad Wieprza, poprowadzony osobiście przez naczelnego wodza. Wojska bolszewickie, które parły na Warszawę i miały perspektywę, że przez dwa dni będą sobie tutaj hulać nagle musieli się gwałtownie wycofać - mówił historyk, który podkreślał, że Bitwa Warszawska właściwie nie zakończyła wojny z bolszewikami, po niej nastąpiły mi.in. nad Niemnem, bardzo istotne dla przebiegu całej wojny polsko-bolszewickiej. 

Posłuchaj

Prof. Wiesław Wysocki o wydarzeniach 1920 r. (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 20:46
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Po stronie polskiej łącznie uczestniczyło w bitwie od 113 do 123 tysięcy żołnierzy, siły wroga liczyły około 104-114 tysięcy. Straty rosyjskie w Bitwie Warszawskiej oszacowano na 25 tysięcy zabitych. Do polskiej niewoli wzięto ponad 60 tysięcy jeńców. Po stronie polskiej było 4 i pół tysiąca poległych, 22 tysiące rannych żołnierzy i 10 tysięcy zaginionych.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Wiesław Wysocki 

Data emisji: 15.08.2021

Godz. emisji: 10.09

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej