Dr Kawecki: w ciągu kilkunastu lat podróż w kosmos będzie warta tyle co lot samolotem

2021-08-22, 15:47

Dr Kawecki: w ciągu kilkunastu lat podróż w kosmos będzie warta tyle co lot samolotem
Ziemia widziana z okna ISS. Foto: NASA.gov

- Nam się wydaje, że my dzisiaj walczymy głównie o budowanie baz kosmicznych na Marsie, o ekspansję przestrzeni. Nam nie chodzi o przestrzeń, chodzi przede wszystkim o minerały i o turystykę kosmiczną, która będzie nieprawdopodobnym źródłem dochodu za 5, 10 lat  - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema.

Firma Virgin Galactic brytyjskiego miliardera Richarda Bransona oferuje loty w kosmos w cenie od 450 tys. dolarów za miejsce w swojej rakiecie - podała w piątek agencja Associated Press. Prezes przedsiębiorstwa kosmicznego Michael Colglazier powiedział, że oferta jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie lotami w kosmos, co jest związane z ostatnimi wydarzeniami w tej branży.

Powiązany Artykuł

stanisław lem pap_1200.jpg
Kosmiczny hołd dla Stanisława Lema

- Trwający dzisiaj wyścig kosmiczny jest takim wyścigiem 2.0 - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema. - Wyścig 1.0 miał miejsce od 1957 do 1975 roku, to był czas rywalizacji między USA i ZSRR (...) Dzisiaj wracamy, ale do tego wyścigu doszło dużo więcej podmiotów, bo to nie tylko Europejska Agencja Kosmiczna, nie tylko Chiny, które dysponują ogromnym zapleczem analitycznym wykorzystywanym w kosmosie, ale  też prywatni gracze, jak Jeff Bezos, Elon Musk, czy Richard Branson. Tych trzech miliarderów walczy o podział tortu, tego robi się bardzo dużo - mówił dr Maciej Kawecki. 

Czytaj także: 

Gość "Tematu dnia" wskazał, że ten wyścig toczy się o złoża mineralne i o kosmiczną turystykę. - Nam się wydaje, że my dzisiaj walczymy głównie o budowanie baz kosmicznych na Marsie, walczymy o ekspansję przestrzeni. Nam nie chodzi o przestrzeń, chodzi przede wszystkim o minerały i o turystykę kosmiczną, która będzie nieprawdopodobnym źródłem dochodu za 5, 10 lat - wskazał rozmówca Polskiego Radia. Zaznaczył, że "turystyka kosmiczna" oznacz podróże na orbitę okołoziemską. - Już za tego typu podróże, jeśli one się upowszechnią w rozumieniu poczucia bezpieczeństwa, będziemy w stanie płacić bardzo duże pieniądze. O to tak naprawdę chodzi. Dzisiaj, ci prywatni gracze, wyścig w rozumieniu kosmicznej turystyki zaczynają wygrywać - ocenił.

Powiązany Artykuł

kosmos 1200.jpg
Reklama w kosmosie. Czy przestrzeń nad naszymi głowami zamieni się w gigantyczny billboard?

Zdaniem rozmówcy Piotra Węża, ceny biletów za lot w kosmos będą się upowszechniać. - Dzisiaj, to jest prototyp - wyjaśnił. - Bez wątpienia, to będzie dzisiaj determinantem głównym. Im te usługi będą powszechniejsze, tym będą realnie tańsze. Spekuluje się - jakiś czas temu prowadziłem wywiad z szefem Polskiej Agencji Kosmicznej - że w ciągu kilkunastu lat cena [biletu za lot w kosmos] może osiągnąć poziom ceny biletu 1. klasy na lot samolotem, czyli kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To już się wydają kwoty osiągalne dla dużo większej liczby ludzi na Ziemi - wskazał dr Maciej Kawecki.

Posłuchaj

Dr Maciej Kawecki o przyszłości wyścigu kosmicznego ("Temat dnia"/ PR24) 24:15
+
Dodaj do playlisty

Więcej o podboju kosmosu i przyszłości ludzkości - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

***

11 lipca właściciel Virgin Galactic Richard Branson odbył udany lot do granicy z kosmosem. Statek VSS Unity wzniósł się na wysokość 86 km nad pustynię w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Podczas lotu miliarder spędził około czterech minut w stanie nieważkości.

Dziewięć dni po tej misji amerykański miliarder Jeff Bezos wraz z trójką współtowarzyszy wykonał podobny lot na pokładzie statku New Shepard swojej firmy - Blue Origin.

Kosmiczną podróż zamierza też odbyć inny uczestnik wyścigu miliarderów, Elon Musk. Jego firma SpaceX w 2023 roku planuje komercyjny lot na orbitę Księżyca, zaś we wrześniu obecnego roku - pierwszy w pełni cywilny załogowy lot na orbitę okołoziemską.

Kolejny lot statku Bransona planowany na koniec września ma odbyć się przy współpracy z włoskimi siłami powietrznymi. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyPiotr Wąż

Gość: dr Maciej Kawecki (Instytut Lema)

Data emisji: 22.08.2021

Godzina emisji: 14.33


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej