more_horiz

"Uniemożliwi przedostanie się czekającym na Białorusi migrantom". Borowski o stanie wyjątkowym

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 12:00
- Scena polityczna jest tak spolaryzowana, że przestają się liczyć racjonalne argumenty, nawet te dotyczące konieczności ochrony naszej granicy - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, szef klubów "Gazety Polskiej".
Adam Borowski
Adam Borowski Foto: PR24/AK

Gość PR24 mówił o wniosku rządu do prezydenta w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią oraz o tym, czy decyzja w tej sprawie jest uzasadniona. Prezydent Andrzej Duda ma podpisać rozporządzenie jeszcze dziś. Od chwili publikacji będzie ono obowiązywało w 183 miejscowościach w pasie 3 km od granicy.

- W sytuacji, gdy nasza opozycja oszalała, a część ludzi rozbiera płot na granicy, który ma ją chronić, wymusza to działanie, które uniemożliwi ten cyrk. Ja uważam, że te zasieki to i tak tylko półśrodek, ponieważ jeśli na Białorusi już czeka 10 tys. chętnych z Iraku czy krajów arabskich na przedostanie się do Polski, Litwy czy Łotwy, to można sobie wyobrazić, jak ruszają do cięcia zasieków - mówił gość PR24.

Granica Policja PAP-1200.jpg
Siewiereniuk-Maciorowska: przy polskiej granicy potrzebny jest spokój, media antyrządowe w tym nie pomagają

"Lokalni mieszkańcy uzasadniają stan wyjątkowy"

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński powiedział, że decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią jest podyktowana przede wszystkim względami bezpieczeństwa polskiej granicy i mieszkańców przygranicznych miejscowości.

Mówił też, że oprócz prowokacyjnej polityki reżimu białoruskiego i wywołania sztucznego kryzysu migracyjnego, powodem zgłoszenia wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego są także rozpoczynające się niebawem rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Podkreślił, że chodzi o "wielkie manewry wojskowe" wzdłuż naszej granicy.

- Trzeba uniemożliwić ludziom, którzy z nienawidzą obecnie rządzących, czyli Zjednoczonej Prawicy, i słuchają wyłącznie Brukseli jako wyroczni we wszystkim, działania na szkodę państwa polskiego. Stan wyjątkowy zatem w pasie granicznym jest działaniem rozsądnym, a lokalni mieszkańcy też uzasadniają taki ruch - podkreślił Adam Borowski.


Posłuchaj
22:41 PR24_mp3 2021_09_02-11-06-51.mp3 A. Borowski o stanie wyjątkowym ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Adam Borowski (publicysta, szef klubów "Gazety Polskiej")

Data emisji: 02.09.2021

Godzina: 11:06

Zobacz także

Zobacz także