more_horiz

"Bez ogródek mówiła o zakłamaniu, kołtuństwie i podwójnej moralności". Prof. Olszewska o Zapolskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 18:16
- Gabriela Zapolska bez ogródek mówiła o zakłamaniu, kołtuństwie i podwójnej moralności - przypomniała w Polskim Radiu 24 prof. Maria Olszewska, literaturoznawca z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Portret Gabrieli Zapolskiej, która była jedną z reprezentantek reportażu na początku XX wieku, autorstwa Juliana Fałata.
Portret Gabrieli Zapolskiej, która była jedną z reprezentantek reportażu na początku XX wieku, autorstwa Juliana Fałata.Foto: mat. prasowe

W całej Polsce i wielu miejscach poza jej granicami czytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W 10. jubileuszowym Narodowym Czytaniu w Ogrodzie Saskim w Warszawie uczestniczyła para prezydencka. - Prawda jest taka, że wszystkie teksty, jakie napisała Zapolska, a były to nie tylko dramaty, ale i powieści oraz felietony, budziły zgorszenie, ponieważ pisarka, która posługiwała się pseudonimem, bo nazywała się Maria Korwin-Piotrowska, prowokowała mówieniem prawdy w oczy - powiedziała literaturoznawca.

dulskie.jpg
"Moralność pani Dulskiej" - adaptacje filmowe i telewizyjne

Prezydent Andrzej Duda mówił, że "Moralność pani Dulskiej" jest opowieścią o ludziach i w książce w bardzo celny sposób opisano "określone typy postaci ludzkiej, określone typy charakteru, sposobu zachowania się, bycia". Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda zaznaczyła, że to utwór ponadczasowy. Dodała, że Gabriela Zapolska z wrodzonym satyrycznym zmysłem, za pomocą gorzkiej ironii i dzięki komizmowi obnaża moralność mieszczaństwa z początku XX wieku. "Utwór również zawiera uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości każe potępić zło i niesprawiedliwość", zauważyła pierwsza dama.

"Tekst ożywa na scenie"

- Rzeczywiście ta powieść to znakomity tekst, który ożywa także na scenie, opiera się bowiem nie tyle na akcji, co na świetnych kreacjach aktorskich. Postacie są bardzo dobrze określone, od strony psychologicznej są mocno uproszczone, są syntezą kilku znaczących cech. Trzeba też pamiętać o wybitnych aktorkach, które grały te postać - podkreśliła prof. Maria Olszewska.

W tym roku Narodowe Czytanie odbywało się w trzech i pół tysiącu miejsc. Inaugurację tegorocznej edycji w warszawskim Ogrodzie Saskim wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Polskie Radio jest partnerem medialnym wydarzenia. We wszystkich programach emitowane były audycje, relacje i transmisje z Narodowego Czytania. Specjalny serwis poświęcony tej i poprzednim edycjom akcji przygotował też portal Polskiego Radia. Lekturą przyszłorocznego będą "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Posłuchaj
21:03 PR24_mp3 2021_09_04-17-35-30.mp3 Prof. M. Olszewska o G. Zapolskiej ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Maria Olszewska (literaturoznawca z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 04.09.2021

Godzina: 17:35

Zobacz także

Zobacz także