more_horiz

Dr Posobkiewicz: nawet 30 proc. osób umiera na COVID-19 bez chorób współistniejących

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 19:39
Jak pokazują statystyki w Polsce, 20-30 proc. tych osób, które umierają z powodu COVID-19, są to osoby bez żadnych zidentyfikowanych chorób współistniejących. A ci z chorobami współistniejącymi? Te choroby - przy odpowiednim prowadzeniu - w większości pozwalają żyć wiele, wiele lat - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Posobkiewicz, b. Główny Inspektor Sanitarny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, minionej doby zanotowano 15 904 nowe zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 39 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 113 osób. W rozmowie z Polskim Radiem 24 te dane komentował dr Marek Posobkiewicz, b. Główny Inspektor Sanitarny.

laboratorium 1200.jpg
Nowe leki na COVID-19. Wirusolodzy: dobrze, że pojawiają się kolejne rozwiązania, ale to nie wyhamuje pandemii

Gość PR24 stwierdził, że jego te dane nie tyle przerażają, ile nie dziwią. Jego zdaniem w sytuacji, w której kilkadziesiąt procent społeczeństwa jeszcze nie nabyło odporności, tzn. nie przeszło choroby albo nie zostało zaszczepionych, to wówczas jesienią, zimą i wiosną, kiedy rośnie liczba zakażeń chorobami przenoszonymi drogą kropelkową, takie osoby "wystawiają się na strzał".

- Takie osoby ryzykują swoim życiem. Jeśli ktoś potrafi trochę myśleć, zdaje sobie sprawę z tego, że ta 2-procentowa śmiertelność oznacza, że na 50 osób zakażonych jedna osoba umiera. Nikt chyba nie chciałby być tą 50. osobą - mówił dr Marek Posobkiewicz.

Czytaj również:

Dodał, że młody wiek i ogólne zdrowie, brak chorób współistniejących, nie są gwarantem bezpieczeństwa. - Jak pokazują statystyki w Polsce, 20-30 proc. tych osób, które umierają z powodu COVID-19, są to osoby bez żadnych zidentyfikowanych chorób współistniejących - mówił dr Posobkiewicz, zauważając, że z kolei w przypadku osób z chorobami współistniejącymi, które zmarły, często jest tak, że te choroby współistniejące, to choroby, z którymi - odpowiednio prowadzonymi - można żyć wiele lat.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:04 PR24_mp3 2021_11_05-17-48-27_Ziemiańczyk.mp3 Dr Marek Posobkiewicz o pandemii w Polsce ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Aleksander Ziemiańczyk
Gość: dr Marek Posobkiewicz (b. Główny Inspektor Sanitarny)
Data emisji: 05.11.2021
Godzina emisji: 17.48

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także