more_horiz

Królikowska-Avis o swojej książce: dziś pytamy, czy zwyciężą wartości z dekalogu czy z rewolucji francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 14:55
- Pomyślałam sobie, że skoro los mi dał taką szansę, aby obserwować z bliska te wszystkie wolty, które wykonał Zachód w sferze wartości, potem w sferze obyczajów, to jest szansa, żeby to spisać i postawić pewne pytania, a także pokusić się o pewne odpowiedzi - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, dziennikarka, o swojej książce "Cywilizacja Zachodu na rozdrożach wartości".
Elżbieta Królikowska-Avis
Elżbieta Królikowska-AvisFoto: PR24/AK

"Od czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej trwa proces erozji znanego nam świata, rozpiętego w trójkącie: religia chrześcijańska, filozofia grecka i prawo rzymskie. Kilkadziesiąt lat temu tempo rozwoju zmian przyspieszyło i od tego czasu znajdujemy się na zakręcie cywilizacyjnym, na rozdrożach wartości" - czytamy w opisie książki "Cywilizacja Zachodu na rozdrożach wartości" autorstwa Elżbiety Królikowskiej-Avis. Autorka opowiedziała Polskiemu Radiu 24, co ją skłoniło do napisania tej książki.

Ekologia 1200.jpg
Tekieli: rewolucja kulturowa dochodzi do punktu kulminacyjnego

Jak podkreśliła dziennikarka, w swojej książce zajmuje się Francją, Stanami Zjednoczonymi, Singapurem, Afryką Południową i wieloma innymi krajami, w których "mogła obserwować przemiany ostatnich kilkudziesięciu lat". - Wyjechałam do Wielkiej Brytanii w 1989 roku i odtąd zaczął się mój bliski kontakt z cywilizacją Zachodu - mówiła.

Czytaj również:

- Pomyślałam sobie, że skoro los mi dał taką szansę, aby obserwować z bliska te wszystkie wolty, które wykonał Zachód w sferze wartości, potem w sferze obyczajów, to jest szansa, żeby to spisać i postawić pewne pytania, a także pokusić się o pewne odpowiedzi - dodała Elżbieta Królikowska-Avis.

Autorka powtórzyła słowa z opisu książki o rozpoczętej rewolucją francuską "erozji świata rozpiętego w trójkącie: chrześcijaństwo, filozofia grecka i prawo rzymskie". Zapytana zwłaszcza o znaczenie tych dwóch ostatnich wartości, podkreśliła, że nie da się wydzielić poszczególnych segmentów, ponieważ to jest cały pakiet.

- W tej chwili stawiamy sobie pytanie: co zwycięży? Czy wartości rodem z dekalogu, czy też te wybrane z puli w 1789 roku? Ja po prostu postarałam się zebrać te wszystkie przykłady, z którymi los mnie zetknął i pokusić się o odpowiedź - wyjaśniła.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:56 PR24_mp3 2021_11_07-14-06-33_Avis.mp3 Elżbieta Królikowska-Avis o swojej książce "Cywilizacja Zachodu na rozdrożach wartości" ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Elżbieta Królikowska-Avis (dziennikarka, specjalistka ds. zagranicznych)
Data emisji: 07.11.2021
Godzina emisji: 14.06

mat.pras./PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także