more_horiz

"Ważny w walce o zdrowie publiczne". Dr Michał Sutkowski o leku na COVID

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 19:00
- Wydaje się, że stosunkowo szybko będziemy mieli nowe narzędzia do walki z COVID-19. Jest to również ważne w walce o zdrowie publiczne, rozumianej szerzej niż tylko walka z koronawirusem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Sutkowski. Polska zakontraktowała lek na COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podobnie jak cała UE, czekamy tylko na dopuszczenie leku przez Europejską Agencję Leków (EMA).
Dr Michał Sutkowski
Dr Michał SutkowskiFoto: PR24/PJ

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że rozpoczęła ocenę doustnego leku przeciwwirusowego molnupiravir (znanego również jako MK 4482 lub Lagevrio), opracowanego przez koncern Merck Sharp & Dohme we współpracy z Ridgeback Biotherapeutics do leczenia COVID-19 u dorosłych.

1200 premier szpital free .jpg
"Dla nikogo nie zabraknie miejsca i opieki". Premier o szpitalach tymczasowych


Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 decyzja o zakontraktowaniu leku jest bardzo dobra. - Lek daje nadzieję dla osób, które zachorują. Pamiętajmy jednak, że zawsze ważniejsza jest profilaktyka. Molnupiravir blokuje replikację wirusa, można go podawać doustnie w domu. Niestety jest drogi, kosztuje około 700 dolarów. Wydaje się, że będzie przynajmniej częściowo refundowany. Lek jest wskazany dla osób w łagodnym i średnim stanie zakażenia koronawirusem - powiedział dr Michał Sutkowski.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że rynek leków stale się rozwija. - Pewnie szybko pojawią się kolejne medykamenty. Przyczynią się do zmniejszenia konieczności budowy szpitali modułowych i tymczasowych. Będziemy mieli więcej miejsc dla pacjentów niecovidowych, którzy niestety blokują możliwości kadrowe służby zdrowia. Wydaje się, że stosunkowo szybko będziemy mieli nowe narzędzia do walki z COVID-19. Jest to również ważne w walce o zdrowie publiczne, rozumianej szerzej niż tylko walka z koronawirusem - podsumował dr Sutkowski.

Posłuchaj
21:17 PR24 2021_11_07-18-06-09.mp3 Dr Michał Sutkowski gościem Piotra Węża (Temat dni/Gość PR24)

Ostatniej doby odnotowano 12 493 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że bezpośrednio z powodu zachorowania na COVID-19 zmarło 9 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 15 osób. Najwięcej zakażeń - 2846 - wykryto w województwie mazowieckim, a najmniej - 216 - w świętokrzyskim.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadził: Piotr Wąż

Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 7.10.2021

Godzina emisji: 18.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także