more_horiz

"Musimy tego uczyć od najmłodszych lat". Ppłk Podhorodecki o Dniu Szacunku dla Munduru

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 11:55
- Musimy od jak najmłodszych lat uczyć swoje dzieci tego szacunku nie tylko dla flagi, dla hymnu, ale też właśnie dla tego munduru. Pamiętam, będąc w Afganistanie, oglądałem różne filmiki z USA, gdzie żołnierze wracali z misji, a Amerykanie do swoich żołnierzy podchodzili z ogromnym szacunkiem. (...) Byliśmy o to nawet trochę zazdrośni - mówił w Polskim Radiu 24 ppłk Marcel Podhorodecki, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bumble Dee/ Shutterstock

11 listopada to tradycyjnie przyjmowana data odzyskania przez Polskę niepodległości 103 lata temu. Dzień ten stał się świętem narodowym jeszcze przed wojną, a chociaż w okresie PRL nie można go było obchodzić, to po przemianach systemowych w 1989 roku powrócił do kalendarza świąt narodowych.

Andrzej Duda 1200 pap.jpg
Prezydent: zwycięzcy, którzy odzyskali dla nas Rzeczpospolitą, do dziś są wzorcem dla wszystkich Polaków

Chociaż formalnie Wojsko Polskie ma swoje święto w innym dniu - 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej - także 11 listopada jest uroczystością ściśle związaną z polskim orężem. Stąd też pomysł na ustanowienie w dniu 11 listopada, wspólnie z Narodowym Świętem Niepodległości, dnia szacunku dla munduru. W Polskim Radiu 24 mówił o tym ppłk Marcel Podhorodecki.

Gość PR24 podkreślił, że wojsko, to nie jest praca, jak każda inna, do której idzie się na 8 godzin, a potem z niej wychodzi. Jak wyjaśnił, wojsko, to służba, która oznacza gotowość 24 godziny na dobę, by w każdej chwili nieść pomoc i służyć swoim współobywatelom.

Czytaj również:

Ppłk Marcel Podhorodecki zauważył, że bycie żołnierzem oznacza bycie patriotą i nawiązał do cytatu z serwisu informacyjnego, w którym dzieci, zapytane o to, kto to jest patriota, odpowiadały m.in. "dobry człowiek".

- Musimy od jak najmłodszych lat uczyć swoje dzieci tego szacunku nie tylko dla flagi, dla hymnu, ale też właśnie dla tego munduru. Pamiętam, będąc w Afganistanie, oglądałem różne filmiki ze Stanów Zjednoczonych, gdzie żołnierze wracali z misji bądź z Afganistanu, bądź z Iraku i ci Amerykanie do swoich żołnierzy podchodzili z ogromnym szacunkiem. (...) Pamiętam, byliśmy o to nawet trochę zazdrośni - mówił ppłk Marcel Podhorodecki.

1200 żołnierze granica pap.jpg
"To wojna, w której amunicją są cywile i przekazy medialne". Premier o kryzysie przy granicy

- Później, podczas tych misji, które przebyliśmy - Irak, Afganistan, Kosowo, Bośnia i Hercegowina - ten szacunek do munduru zaczął rosnąć i zauważyłem to w społeczeństwie. Świetny pomysł, by dzień szacunku dla munduru połączyć z Narodowym Świętem Niepodległości. Myślę, że Polacy szanują mundur - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
17:37 PR24_mp3 2021_11_11-10-33-16_Podhorodecki.mp3 Ppłk Marcel Podhorodecki o Dniu Szacunku dla Munduru ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: ppłk Marcel Podhorodecki (z-ca rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych)
Data emisji: 11.11.2021
Godzina emisji: 10.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także