more_horiz

"Ta formuła może się sprawdzić w przyszłości". Czarnek o państwowym charakterze Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 14:34
- Jestem przekonany, że to jest bardzo dobra formuła, ta, którą znalazł pan minister Jan Józef Kasprzyk. (...) Dziś jest ten pierwszy raz i jestem przekonany, że ta formuła ma szansę sprawdzić się w przyszłości - mówił w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, komentując decyzję o upaństwowieniu Marszu Niepodległości.
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: PR24/DB

W Warszawie z ronda Dmowskiego ruszył Marsz Niepodległości. Pochód przejdzie tradycyjną trasą: Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowskiego, na błonia Stadionu Narodowego. W tym roku po raz pierwszy Marsz ma charakter państwowy. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nadał wydarzeniu status formalny. Dzięki temu Marsz może odbyć się legalnie. Warszawski ratusz odebrał bowiem wydarzeniu status zgromadzenia cyklicznego, a następnie odmówił rejestracji pochodu. W Polskim Radiu 24 do pomysłu ministra Jana Józefa Kasprzyka odniósł się szef MEiN Przemysław Czarnek.

1200 (2).jpg
Obchody 11 listopada. Uczestnicy Marszu Niepodległości idą w kierunku mostu Poniatowskiego [RELACJA]

Gość PR24 podkreślił, że cieszy się z faktu, że Marsz Niepodległości może odbyć się legalnie, jak bowiem stwierdził, trudno sobie wyobrazić dzień 11 listopada bez marszu. Jego zdaniem Marsz Niepodległości wpisał się już na stałe w Święto Niepodległości, dlatego wyraził radość, że "udało się znaleźć takie rozwiązanie, które pozwala spokojnie na przeprowadzenie tego marszu dziś w Warszawie".

Czytaj również:

"Ten pierwszy raz"

- Jestem przekonany, że to jest bardzo dobra formuła, ta, którą znalazł pan minister Jan Józef Kasprzyk. I być może dziś mamy właśnie ten pierwszy raz, kiedy Marsz Niepodległości jest upaństwowiony i ten "czynnik społeczny" ruchów narodowych, młodych ludzi, patriotów, którzy chcą wyrażać swoje ogromne przywiązanie do barw narodowych, do wszystkiego, co jest z tradycją niepodległościową związane, będzie połączone właśnie z państwem polskim, z oficjalnymi obchodami święta niepodległości - mówił Przemysław Czarnek.

- Dziś jest ten pierwszy raz i jestem przekonany, że ta formuła ma szansę sprawdzić się w przyszłości. Również po to, żeby tacy ludzie, jak Rafał Trzaskowski, nie mogli już wykorzystywać sądów do absurdalnych orzeczeń, niepozwalających Polakom na radowanie się z tego, że jesteśmy niepodległym państwem - dodał.

mid-21b11363 (1).jpg
Święto Niepodległości. Para prezydencka oddała hołd marszałkowi Piłsudskiemu

Główne obchody państwowe Narodowego Święta Niepodległości odbyły się na placu Piłsudskiego. Uczestniczyła w nich między innymi para prezydencka i przedstawiciele rządu. W południe odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego" i wciągnięto na maszt flagę państwową. Następnie odczytano apel poległych i dokonano uroczystej zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Prezydent Andrzej Duda wygłosił okolicznościowe przemówienie. Ostatni punkt oficjalnych obchodów to 14:30 i uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:21 PR24_mp3 2021_11_11-13-15-40_Czarnek.mp3 Przemysław Czarnek o upaństwowieniu Marszu Niepodległości ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 11.11.2021
Godzina emisji: 13.15

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także