more_horiz

Pierwsza kobieta z Diamentową Batutą. Małgorzata Małaszko-Stasiewicz wyjaśnia kulisy sukcesu Agnieszki Duczmal

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 11:15
- Przez wiele lat Agnieszka Duczmal była jedyną i najważniejszą kobietą muzykiem, która się przedarła na sceny koncertowe i odnosiła na nich triumfy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. 
Agnieszka Duczmal
Agnieszka DuczmalFoto: Wojciech Kusiński/ PR

W niedzielę 14 listopada, podczas uroczystego wieczoru w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal "Diamentową Batutę" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. Wydarzeniu towarzyszyć będzie występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją laureatki.

forum-Agnieszka Duczmal 1200.jpg
Polskie Radio uhonoruje Agnieszkę Duczmal. Wybitna dyrygentka otrzyma "Diamentową Batutę"

To pierwsza kobieta dyrygent, której przyznano tę nagrodę. - Agnieszka Duczmal przez wiele lat była jedyną i najważniejszą kobietą muzykiem, która się przedarła na sceny koncertowe i na tych scenach odnosiła triumfy. Dlaczego tak się dzieje? Ten zawód wymaga tego - na co zwracali uwagę laureaci wcześniej otrzymujący tę nagrodę - że dyrygent musi się odznaczać cechami wodzowskimi - powiedziała Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.

Posłuchaj
11:13 PR24 2021_11_14-09-32-43.mp3 Małgorzata Małaszko-Stasiewicz o "Diamentowej Batucie" przyznanej Agnieszce Duczmal (Temat dnia)

- Pomijam już kwestie muzyczne i zdolność interpretacji utworów, które są kanonicznymi. Ale od dyrygenta wymaga się też panowania nad zespołem - dodała dyrektor radiowej Dwójki. 

Jak zaznaczyła, "w teorii może się to wydawać bardzo proste". - Ale w praktyce nie zalicza się to do takich prostych zadań. Bo jest to umiejętność nie tylko przekazania intencji, interpretacji, która rodzi się gdzieś w głowie dyrygentów, ale przede wszystkim bardzo praktyczny ruch. Przecież orkiestry reagują nie na słowa, nie na to, co się o muzyce opowiada. One reagują na ruch ręką - podkreśliła rozmówczyni PR24.

"Diamentowa Batuta" to nagroda indywidualna przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia.

Laureatami nagrody są dyrygenci: Jan Krenz, Stefan Rachoń, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Stefan Stuligrosz, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Tadeusz Strugała i Jacek Kaspszyk.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 14.11.2021

Godzina: 9.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także