more_horiz

"To wysłanie sygnału w kierunku Mińska". Prof. Zenderowski o uruchomieniu artykułu 4 NATO

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 12:22
- Uruchomienie artykułu 4 Traktatu Północnoatlantyckiego to wysłanie takiego bardzo jasnego komunikatu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Radosław Zenderowski, politolog i socjolog, kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis
granica 1200 pap.jpg
Polska skorzysta z art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego? Wiceszef MSZ wyjaśnia

Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego przewiduje, że państwo może zwołać konsultacje, jeśli uważa, że zagrożone są bezpieczeństwo, integralność terytorialna czy niezależność polityczna jego lub innego członka Sojuszu. Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że wraz z premierami Litwy i Łotwy dyskutuje nad uruchomieniem tego artykułu. Szef rządu uważa, że takie rozwiązanie wydaje się coraz bardziej potrzebne. Jak podkreślił, w obecnej sytuacji nie wystarczy publiczne wyrażanie zaniepokojenia, ale potrzebne są konkretne działania i zaangażowanie całego NATO.

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Radosław Zenderowski wskazał, że "uruchomienie artykułu 4 Traktatu Północnoatlantyckiego to wysłanie bardzo jasnego komunikatu, że jesteśmy gotowi na umiędzynarodowienie tej kwestii". - Do tej pory wydaje się, że była to kwestia bilateralna w relacjach polsko-białoruskich - zaznaczył.

Posłuchaj
11:12 PR24_mp3 2021_11_15-11-33-07.mp3 Prof. Radosław Zenderowski: powołanie artykułu 4 to wysłanie sygnału w kierunku Mińska (Polskie Radio 24)

- Powołanie się na ten artykuł to jest wysłanie sygnału w kierunku Mińska, a może nawet przede wszystkim Moskwy, że jesteśmy gotowi na współdziałanie w ramach szerszego formatu - podkreślił. - Formatu natowskiego, i że postrzegamy to zagrożenie, które pojawiło się na naszej granicy, nie tyle w kategoriach granicy polsko-białoruskiej, ale jako zagrożenie generalne NATO jako instytucji międzynarodowej - dodał.

Jak podkreślił profesor UKSW, "celem Rosji, takim dalekosiężnym, jest przede wszystkim osłabienie Europy".


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Radosław Zenderowski, politolog i socjolog, kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW w Warszawie

Data emisji: 15.11.2021

Godzina: 11.33

jb

Zobacz także

Zobacz także