more_horiz

"Koncert mocarstw bez naszego udziału". Gen. Komornicki o rozmowach Macrona z Putinem i Merkel z Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 12:50
 - Rozmowy Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem i Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką służą ustaleniu zasad budowy stref wpływów. To wszystko dzieje się bez naszego udziału - mówił w Polskim Radiu 24 były wiceszef Sztabu Generalnego gen. Leon Komornicki. 
Audio
  • Gen. Leon Komornicki o sytuacji na granicy z Białorusią (Temat dnia/Gość PR24)
gen. Leon Komornicki
gen. Leon KomornickiFoto: PR24

Angela Merkel i Alaksandr Łukaszenka przeprowadzili w środę drugą rozmowę dotyczącą kryzysu wywołanego przez Białoruś na granicach z Polską, Litwą i Łotwą. 

Merkel Łukaszenka PAP 1200.jpg
Łukaszenka postawił warunki Merkel. Ćosić: UE została ośmieszona

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że trwa koncert mocarstw. - Proces budowania nowego politycznego układu sił w Europie i określenie stref wpływów. Celem Rosji jest odbudowa wpływów w obszarze bezpośrednio przy granicy z Polską. Chodzi o podporządkowanie Białorusi i Ukrainy. Rozmowy Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem i Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką służą ustaleniu zasad budowy stref wpływów. To wszystko dzieje się bez naszego udziału - powiedział gen. Leon Komornicki. 

Poniedziałkowa rozmowa telefoniczna, jaką kanclerz Angela Merkel przeprowadziła z Alaksandrem Łukaszenką, była pierwszym kontaktem zainicjowanym przez zachodniego polityka wysokiego szczebla od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich przeprowadzonych na Białorusi w sierpniu 2020 roku. Przywódcy państw Unii Europejskiej nie uznają Łukaszenki za prezydenta kraju. Przebywający w środę w Czarnogórze prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i zapowiedział mu, że Polska nie przyjmie do wiadomości żadnych działań i decyzji "podejmowanych nad naszymi głowami" w sprawie kryzysu wywołanego przez reżim w Mińsku. 

Czytaj także:

Zdaniem byłego wiceszefa Sztabu Generalnego należy też mieć świadomość, że wszystko to, co się dzieje, jest elementem spójnej całości związanej z realizacją imperialnej strategii Rosji. - W przestrzeni przygranicznej nie ma działań przypadkowych. Powinniśmy podchodzić do tego z całą powagą i przeciwdziałać, postrzegać sprawę w kategoriach zagwarantowania bezpieczeństwa Polski i mieć na uwadze podobne wydarzenia, które miały miejsce w historii. To, co działo się wewnątrz państw w wyniku masowych migracji, może także dotknąć nasze społeczeństwo - podkreślił gen. Komornicki.

Posłuchaj

13:16 PR24 2021_11_18-11-15-39.mp3 Gen. Leon Komornicki o sytuacji na granicy z Białorusią (Temat dnia/Gość PR24)

Ostatniej doby Straż Graniczna odnotowała 501 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Doszło też do kilku prób siłowego przekroczenia granicy przez duże grupy migrantów. Podczas prób forsowania granicy posługiwali się m.in. petardami czy laserami.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron 

Gość: gen. Leon Komornicki (były wiceszef Sztabu Generalnego) 

Data emisji: 18.11.2021

Godzina emisji: 11.15

PR24

Zobacz także

Zobacz także