more_horiz

Talaga: wydaje się, że celem jest Ukraina, nie Polska. Rosja nie jest gotowa na konflikt z NATO

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:38
- Fakty są takie, że mamy do czynienia z dwojakim kryzysem. Po pierwsze z tym, co dzieje się na polskiej granicy z Białorusią, a po drugie z koncentrowaniem się wojsk rosyjskich wokół Ukrainy. Oba te kryzysy powiązane są ze sobą, o czym otwarcie mówi prezydent Rosji - Władimir Putin - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. 
Andrzej Talaga
Andrzej TalagaFoto: PR24

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej pojawia się coraz więcej informacji. Mówi się o tym, że Rosja gromadzi siły przy granicy z Ukrainą, ale też umacnia się militarnie na samej Białorusi. Z uwagi na te wydarzenia Magdalena Złotnicka zapytała swojego gościa, w jakim kierunku będzie się w tym momencie rozwijał konflikt.

- Nikt nie wie, jaka jest przyszłość. Gdybyśmy to wiedzieli, moglibyśmy się przygotować, ale możemy tylko pospekulować albo zwrócić uwagę na to, co jest najbardziej prawdopodobne - powiedział Andrzej Talaga.

- Fakty są takie, że mamy do czynienia z dwojakim kryzysem. Po pierwsze z tym, co dzieje się na polskiej granicy z Białorusią, a po drugie z koncentrowaniem się wojsk rosyjskich wokół Ukrainy. Oba te kryzysy powiązane są ze sobą, o czym otwarcie mówi prezydent Rosji - Władimir Putin. Jeden i drugi są przykrywką, żeby uderzyć gdzie indziej, albo zainicjować ten kryzys, o który chodzi Rosji - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Dodał, że "hipotetycznie wydaje się, że Ukraina jest bardziej celem". - Dlatego, że Rosjanie, jakkolwiek agresywnie by się nie zachowywali, zwłaszcza w sferze werbalnej, są bardzo ostrożni. Wydaje się, że w tej chwili nie będą ryzykować konfliktem z państwem NATO - mówił gość audycji. - Z żadnym państwem, czy to Polską, czy krajami bałtyckimi. Nie są gotowi na eskalację, na odpowiedź. Nigdy nie mogą być pewni czy ona się pojawi, czy też nie - kontynuował. 

Jeśli chodzi o Ukrainę, pomimo gwarancji, które padają z różnych ust, nawet Francji, ale też i Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz USA, to ten kraj nie jest powiązany z nimi żadnym paktem wojskowym. Nie mają żadnego obowiązku pomagać Ukrainie. Mogą to czynić, ale mogą też zaprzestać tych czynności w każdej chwili. Tam jest dużo większa możliwość manewru i osiągnięcia sukcesu - ocenił Andrzej Talaga.

Posłuchaj
12:17 PR24_AAC 2021_11_25-11-17-45.mp3 Gościem Polskiego Radia 24 był Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka 

Gość: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina: 11:09

nj

Zobacz także

Zobacz także