more_horiz

"Taka sytuacja nie pozostanie bez odpowiedzi". Szef BBN o możliwym ataku na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:15
- Widzimy związek między tym, co się dzieje na granicy z Białorusią a sytuacją wokół Ukrainy - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Są wysyłane różne sygnały w kierunku Ukrainy - w postaci np. dostaw broni dla Ukrainy, wyrazów solidarności, poparcia politycznego - tłumaczył Paweł Soloch
Są wysyłane różne sygnały w kierunku Ukrainy - w postaci np. dostaw broni dla Ukrainy, wyrazów solidarności, poparcia politycznego - tłumaczył Paweł SolochFoto: shutterstock.com/photo vvl

Rano w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się kolejna narada sztabu kryzysowego ws. sytuacji na granicy z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, a także m.in. szefów MSWiA, MON, MSZ i służb.

Dzisiaj prezydent Andrzej Duda spotka się w kwaterze głównej NATO w Brukseli z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem. Potwierdzając tę informację szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową powiedział, że tematem rozmowy będzie bezpieczeństwo w regionie. Jak podkreślił, bezpieczeństwo jest głównym tematem ostatnich rozmów prezydenta z innymi przywódcami.

Czytaj także:

Paweł Soloch dopytywany na antenie Polskiego Radia 24 o możliwość uruchomienia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego odparł, że "nie ma decyzji". Podkreślił przy tym, że ze strony regionalnych przywódców jest zapewnienie, że jeżeli Polska wystąpi o takie środki, to uzyska poparcie z ich strony.

Posłuchaj
07:11 PR24_mp3 2021_11_25-13-06-25.mp3 Paweł Soloch o rozmowach prezydenta Andrzej Dudy na temat bezpieczeństwa w regionie (Temat dnia/ Gość PR24)

- Artykuł 4 pozostaje w tej chwili jedną z opcji do zastosowania w zależności od rozwoju sytuacji - zaznaczył szef BBN i dodał, że zgodnie z konsultacjami jest on "brany pod uwagę".

Możliwy rozwój sytuacji

Gość audycji pytany o możliwe scenariusze podkreślił, że jest "związek między tym, co się dzieje na granicy z Białorusią a sytuacją wokół Ukrainy". - Widzimy to w szerszym kontekście - dodał minister.

- Jeżeli według naszych ocen ryzyko potencjalnego konfliktu z użyciem sił zbrojnych będzie narastało, to z takiej opcji (art. 4-red.) będzie można skorzystać - ocenił Soloch.

Czytaj także:

W rozmowie poruszono kwestię możliwej formy ataku i przypomniano najazd na Ukrainę z zastosowaniem tzw. zielonych ludzików. - Różne warianty są brane pod uwagę. Są wysyłane również sygnały odstraszające i przestrzegające przed taką sytuacją w postaci np. dostaw broni dla Ukrainy, wyrazów solidarności, poparcia politycznego - tłumaczył Soloch gesty wsparcia ze strony sojuszniczej.

- Wysyłane są silne sygnały ze strony wielu państw, że taka sytuacja nie pozostanie bez odpowiedzi - podsumował szef BBN.

Zobacz także: Marcin Ociepa w "Salonie Politycznym Trójki"

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzi: Magdalena Złotnicka

Gość: Paweł Soloch (BBN)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina: 13.06

st/PAP

Zobacz także

Zobacz także