more_horiz

"Atak hybrydowy na Polskę miał odwrócić uwagę". Antoni Macierewicz o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 13:56
- Atak hybrydowy na Polskę miał niewątpliwie odwrócić uwagę i podzielić państwa Europy. Wobec ataku na Ukrainę myślę, że dzięki jedności świata zachodniego i dzięki sile, jaką Polska pokazała w ostatnich tygodniach, miesiącach, zdołamy odeprzeć i powstrzymać agresję rosyjską - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.
Antoni Macierewicz wskazał, że atak hybrydowy na Polskę miał niewątpliwie odwrócić uwagę i podzielić państwa Europy
Antoni Macierewicz wskazał, że "atak hybrydowy na Polskę miał niewątpliwie odwrócić uwagę i podzielić państwa Europy"Foto: PR24/Adam Koniecki

Nie ustaje napięcie na granicy polsko-białoruskiej. Minionej doby 206 osób próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Próby te udaremniono. Za pomoc w przekraczaniu granicy funkcjonariusze Straży zatrzymali 7 cudzoziemców - sześciu obywateli Rosji i Gruzina. Na odcinku ochranianym przez Placówkę w Białowieży służby odparły atak stuosobowej grupy.

W związku z kryzysem premier Mateusz Morawiecki odwiedził 11 krajów w 6 dni. Rozmawiał on z kilkunastoma z grona najważniejszych przywódców i polityków unijnych, m.in. z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzemz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a także z szefem słoweńskiego rządu Janeszem Janszą.

Ponadto prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że "w dniach 1-2 grudnia przygotowywany jest zamach stanu, próba zmiany na stanowisku szefa państwa".

Antoni Macierewicz skomentował na antenie Polskiego Radia 24 bieżące wydarzenia dotyczące sytuacji przy granicy z Białorusią. Zaznaczył, że "na otwartym posiedzeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Władimir Putin jasno postawił dwie kwestie. Po pierwsze, Ukraina musi być podporządkowana Rosji i to jest ich zasadniczy cel, a po drugie będą żądali od Zachodu wycofania wojsk ze wschodniej flanki NATO - powiedział.

Posłuchaj
22:18 antoni 2.mp3 Antoni Macierewicz o kryzysie na granicy ("Temat dnia/ Gość PR24") 

Gość PR24 podkreślił, że "jest to oczywiście żądanie absolutnie nie do spełnienia". - Stanowisko Stanów Zjednoczonych jest jednoznaczne. Obecność wojsk zarówno NATO, jak i brytyjskich jest wzmacniana na Ukrainie, w Polsce i tutaj nie ma żadnych wątpliwości - ocenił Antoni Macierewicz. 

- Atak hybrydowy na Polskę miał niewątpliwie odwrócić uwagę i podzielić państwa Europy. Wobec ataku na Ukrainę myślę, że dzięki jedności świata zachodniego i dzięki sile, jaką Polska pokazała w ostatnich tygodniach, miesiącach, zdołamy odeprzeć i powstrzymać agresję rosyjską - mówił były szef MON. 

Czytaj również:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Antoni Macierewicz (wiceprezes PiS, były szef MON, marszałek senior Sejmu X kadencji)

Data emisji: 27.11.2021

Godzina emisji: 13.06

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także