more_horiz

Co wiemy o wariancie Omikron koronawirusa? Prof. Piotr Rzymski wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 11:05
- Jest to wariant, który wyróżnia się ponad 50 mutacjami, w tym 32 mutacjami, które dotyczą genu białka kolca. Na podstawie profilu mutacji możemy się spodziewać, że będzie to wariant dla nas problematyczny, przynajmniej bardziej zakaźny. Ale to wymaga potwierdzenia - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. 
Wariant Omikron został zaliczony przez WHO do grona wariantów budzących obawy
Wariant Omikron został zaliczony przez WHO do grona wariantów budzących obawy Foto: Stefano Guidi/Shutterstock

Gość PR24 zaznaczył, że "jest to wariant, który został zidentyfikowany bardzo niedawno, bo 11 listopada w Botswanie".

- Został zaliczony przez WHO do grona wariantów budzących obawy. Do grona, do którego już wcześniej zaliczono warianty alfa, beta, gamma i delta. Są to warianty, które  muszą spełniać przynajmniej jeden z warunków: być bardziej zakaźne, wpływać na kliniczny przebieg infekcji, zwiększać ryzyko reinfekcji i do pewnego stopnia znosić metody przeciwdziałania pandemii, w tym skuteczność szczepionek - powiedział prof. Piotr Rzymski. 

"Wyróżnia się ponad 50 mutacjami"

- W przypadku wymienionych przez mnie czterech wariantów wiemy, że przynajmniej jeden z czterech takich warunków jest spełniany. W przypadku wariantu Omikron nie wiemy czy jest spełniany którykolwiek. Wiemy natomiast o tym, że jest to wariant, który wyróżnia się ponad 50 mutacjami, w tym 32 mutacjami, które dotyczą genu białka kolca - dodał profesor. 

Podkreślił, że "to jest najważniejsze białko wirusa, wobec którego tworzy się odpowiedź immunologiczna u ozdrowieńców i u osób zaszczepionych". - Liczba tych mutacji jest, po pierwsze, wyróżniająca, po drugie - część z tych mutacji znamy już z wariantu alfa, beta, gamma i delta. Część jest rzadko występująca wcześniej w SARS-CoV-2, a część jest unikalna. I na podstawie tego profilu mutacji możemy się spodziewać, że będzie to wariant dla nas problematyczny, przynajmniej bardziej zakaźny. Ale to wymaga potwierdzenia - powiedział.

Zaznaczył również, że "to wszystko budzi niepokój, kiedy słyszymy, że wariant ten został zaliczony do grupy budzących obawy". - Ale on został tam zaliczony w jednym, konkretnym celu. Nie po to, żeby straszyć, choć to jest efekt uboczny, ale po to, żeby zwiększyć czujność monitorowania rozprzestrzeniania się tego wariantu na świecie - podsumował Piotr Rzymski. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:18 PR24 2021_11_28-09-33-57.mp3 prof. Piotr Rzymski o wariancie Omikron (Temat dnia) 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: prof. Piotr Rzymski (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu) 
Data emisji: 28.11. 2021
Godzina emisji: 10.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także