more_horiz

"PiS przez wiele lat budowało swoją wiarygodność". Dr Anusz o notowaniach partii rządzącej

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 15:26
- W tej chwili mamy do czynienia z inflacją. Można dyskutować na wielu płaszczyznach, jak dalece ta drożyzna w niektórych wymiarach jest związana z czynnikami zewnętrznymi, sytuacją pandemii, a jak bardzo z polityką rządu i Narodowego Banku Polskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz politolog i historyk.
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

Tematem audycji był spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości w ostatnim sondażu, który mówi, że na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 39 procent badanych, czyli o 2 punkty procentowe mniej względem poprzedniego sondażu. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska. Na to ugrupowanie zagłosowałoby 25 proc. ankietowanych, czyli o 2 pkt proc. więcej.

- Kluczowym czynnikiem jest kwestia inflacji i sytuacji ekonomicznej. Prawo i Sprawiedliwość przez wiele lat budowało swoją wiarygodność. Od 2015 roku robiło to na kwestiach polityki społecznej i na transferach socjalnych takich, jak: program 500+, trzynasta i czternasta emerytura, program dla dzieci i młodzieży, czyli dodatki przed rokiem szkolnym - tłumaczył Andrzej Anusz. 

Dodał, że "jest to bardzo rozbudowany program, który był fenomenem, a nawet ewenementem po 1989 roku w Polsce". - To był pierwszy program, gdzie Polscy coś dostali od państwa. Zawsze była filozofia zaciskamy paska i budowania gospodarki rynkowej, czyli każdy musi myśleć o sobie. To zostało zmienione i Polscy poczuli dobrodziejstwa z tym związane. PiS był wiarygodny - zaznaczył politolog. 

Inflacja

- W tej chwili mamy do czynienia z inflacją. Można dyskutować na wielu płaszczyznach, jak dalece ta drożyzna w niektórych wymiarach jest związana z czynnikami zewnętrznymi, z sytuacją pandemii, a jak bardzo z polityką rządu i Narodowego Banku Polskiego - mówił gość Polskiego Radia 24. 

Doktor Andrzej Anusz zauważył, że ta sytuacja trwa już od kilku miesięcy i nadal się przedłuża. Dodał, że na razie dotychczasowi wyborcy PiS nie byliby gotowi głosować na inną partię czy ugrupowanie opozycyjne. Jednak zaniepokojeni sytuacją w rozmowie z ankieterem wstrzymują swoje poparcie. Tym samym zwiększając grupę tych, którzy mówią - "trudno powiedzieć, jeszcze nie wiem, na kogo będę głosował". - Stąd w moim przekonaniu głównie oznacza to sondażową zadyszkę Prawa i Sprawiedliwości. Jednak gdyby nie było kryzysu na granicy, to być może spadek sondażowy byłby większy - zaznaczył dr Andrzej Anusz.

Czytaj więcej:

Posłuchaj
22:44 PR24_AAC 2021_11_29-22-06-21.mp3 Gościem Polskiego Radia 24 był dr Andrzej Anusz, politolog i historyk z Instytutu Piłsudskiego

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Andrzej Anusz (politolog, historyk, Instytut Piłsudskiego)

Data emisji: 30.11.2021

Godzina emisji: 15.09

nj

Zobacz także

Zobacz także