more_horiz

Dr Szułdrzyński: sytuacja epidemiczna zależy od nowej mutacji koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 11:56
- Jeśli ten wariant (omikron - red.) dotrze do nas w trakcie trwania aktualnej fali, można się spodziewać gwałtownego wzrostu dynamiki zakażeń. Być może przyjdzie do nas, jak ta fala będzie opadała i po prostu będziemy mieć następny szczyt - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 członek Rady Medycznej przy premierze dr Konstanty Szułdrzyński.
Dr Konstanty Szułdrzyński podkreślił, że obecnie wszystko wskazuje na to, że mamy pewną stabilizację sytuacji epidemicznej
Dr Konstanty Szułdrzyński podkreślił, że obecnie "wszystko wskazuje na to, że mamy pewną stabilizację" sytuacji epidemicznej Foto: Shutterstock.com

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 22 389 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 19 osób, natomiast z powodu współistnienia infekcji z innymi schorzeniami zmarło 26 osób. 

"Mamy pewną stabilizację"

Dr Konstanty Szułdrzyński powiedział, że obecnie "wszystko wskazuje na to, że mamy pewną stabilizację" sytuacji epidemicznej. - Jesteśmy na szczycie aktualnej fali [...] ona obejmuje całą Polskę od wschodu do zachodu. Wydaje się, że te liczby są w miarę stabilne - mówił. 

Członek Rady Medycznej przy premierze powiedział, że sytuacja zależy od tego, "kiedy omikron dotrze do Polski, w takich ilościach, żeby spowodować istotne zmiany". - Na podstawie dość wyrywkowych danych, którymi dysponujemy, wydaje się, że jest to wariant charakteryzujący się większą transmisyjnością, tzn. łatwiej jest się nim zakazić - zaznaczył.

Kogo atakuje nowa mutacja?

Wskazał, że "zakażają się nim przede wszystkim osoby, które przeszły chorobę i mają tzw. odporność naturalną". - Zakażają się nim również osoby zaszczepione, trudno jest określić procentowy udział różnych szczepionek. Wiemy, że w krajach afrykańskich ludzie byli szczepieni szczepionkami, które u nas nie są dostępne, czyli chińskimi i rosyjskimi - zauważył ekspert.

Gość PR24 ocenił, że "trudno stwierdzić, jak to będzie wyglądało w Europie". - Wstępne doniesienia z Norwegii wskazują na to, że osoby szczepione tymi szczepionkami co u nas zakażają się, choć do tej pory przebiegi (choroby) są dosyć lekkie, ale wciąż mówimy o bardzo niewielkiej liczbie przypadków - podkreślił dr Konstanty Szułdrzyński.

Posłuchaj
24:19 doktorr.mp3 Dr Konstanty Szułdrzyński o sytuacji epidemicznej w Polsce (Temat dnia/Gość PR24) 

- Jeśli ten wariant dotrze do nas w trakcie trwania aktualnej fali, można się spodziewać gwałtownego wzrostu dynamiki zakażeń. Być może przyjdzie do nas, jak ta fala będzie opadała i po prostu będziemy mieć następny szczyt - podkreślił członek Rady Medycznej przy premierze. 

Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się 3 671 421 osób, a 85 675 chorych zmarło.

Czytaj również:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Goście: dr Konstanty Szułdrzyński (członek Rady Medycznej przy premierze)

Data emisji: 05.12.2021

Godzina: 10.33

nt

Zobacz także

Zobacz także