Jak zmienia się polskie społeczeństwo? Dr Michał Kotnarowski o badaniu POLPAN
- Jeden z wniosków z badania (POLPAN) jest taki, że pewne procesy trwają długo i niewiele się zmienia, np. to, na jakie partie głosujemy, widać, że polscy wyborcy są stabilni, jeżeli chodzi o wybory w tej kwestii. Drugą kwestią są np. utrzymujące się różnice w płacach pomiędzy mężczyznami a kobietami - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Kotnarowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
2021-12-05, 15:12
Naukowcy z IFiS PAN od 1988 r. prowadzą Polskie Badanie Panelowe POLPAN. Od 1998 r. wyniki tego badania co 5 lat dostarczają naukowcom danych dotyczących polskiego społeczeństwa, w tym sytuacji społecznej, zatrudnienia i nierówności na rynku pracy oraz przystosowywania do nowych warunków życia.
Badanie POLPAN jest wyjątkowe m. in. ze względu na zakres zbieranego materiału. Pokazuje, jak zmienia się społeczeństwo i w którą stronę ewoluuje, jakie są stare i nowe elementy w strukturze społecznej, zróżnicowanie standardu życiowego, adaptacje do sytuacji gospodarczej, a także jak położenie w strukturze społecznej ma się do postaw i zachowań politycznych, percepcji podziałów i konfliktów społecznych itp. W każdej turze badawczej włączane są nowe, młode osoby, dzięki czemu wyniki badania są reprezentatywne dla osób 21+.
"Pewne procesy trwają długo"
Jak podkreślił dr Michał Kotnarowski "to jest badanie, które nie odpowie na pytania dotyczące bieżących spraw społeczno-politycznych, ale daje szerszy obraz tego, co dzieje się z nami na przestrzeni lat". - Jeden z wniosków z badania jest taki, że pewne procesy trwają długo i niewiele się zmienia, np. to, na jakie partie głosujemy, widać, że polscy wyborcy są stabilni, jeżeli chodzi o wybory. Drugą kwestią są np. utrzymujące się różnice w płacach pomiędzy mężczyznami a kobietami - wskazał gość audycji.
Ekspert z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, odnosząc się do kwestii finansowych i tego, jak wygląda wysokość dochodów w ciągu życia, powiedział, że "niektórym się udaje awansować". - Jest to kwestia mobilności społecznej, tego, czy wykonujemy te same zawody, co nasi rodzice. Z jednej strony istnieje silny wzorzec wpływu naszego pochodzenia, natomiast są też jednostki, którym udaje się awansować - zaznaczył dr Michał Kotnarowski.
REKLAMA
Posłuchaj
- Badanie przedstawia też, jak wyglądają różnice między bogatymi i biednymi. Poprzednie lata pokazują, że o ile w ostatnim czasie zwiększa się zasobność wszystkich, to zwiększa się nierówno. Najuboższym trochę się poprawia życie i zwiększają się dochody, ale mimo to różnice między bogatymi i biednymi ciągle się utrzymują, a nawet są one większe - powiedział gość PR24.
- "Ubóstwo jako cnota do czynienia dobra". Br. Szymon Janowski o pomocy potrzebującym
- 5. Światowy Dzień Ubogich. Br. Janowski: myślą tego wydarzenia jest to, byśmy otworzyli oczy
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
REKLAMA
Goście: dr Michał Kotnarowski (Instytut Filozofii i Socjologii PAN)
Data emisji: 05.12.2021
Godzina: 13.06
nt
REKLAMA
REKLAMA