more_horiz

Co dalej z KPO? Prof. Grosse: nie widzę woli kompromisu po stronie Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 16:30
- Likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest tylko jednym z trzech warunków, które swego czasu postawiła Ursula von der Leyen polskiemu rządowi. Jest to najgłośniejszy i najłatwiejszy warunek. Natomiast, jeżeli chodzi o pozostałe dwa, rządowi będzie trudno je zrealizować - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista.
Prof. Tomasz Grzegorz Grosse
Prof. Tomasz Grzegorz GrosseFoto: PR24

1 stycznia 2022 roku prezydencję w Unii Europejskiej przejmuje Francja. Z tej okazji konferencję prasową zwołał Emmanuel Macron. Prezydent Francji zapewnił na spotkaniu z mediami, że spór między Polską a Komisją Europejską może zostać wkrótce rozwiązany.

"Żądania trudne do zrealizowania"

- Trudno prognozować, jak się ułożą wszystkie wydarzenia - odpowiedział prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista na pytanie, czy podziela punkt widzenia prezydenta Francji ws. sporu między Polską a KE.

Gość Tadeusza Płużańskiego przypomniał, że likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest tylko jednym z trzech warunków, które swego czasu postawiła Ursula von der Leyen polskiemu rządowi. 

- Jest to najgłośniejszy i najłatwiejszy warunek - stwierdził. - Natomiast, jeżeli chodzi o pozostałe dwa, rządowi będzie trudno je zrealizować - uznał. - Przede wszystkim dlatego, że jest związany wyrokami polskich sądów. Przede wszystkim Trybunału Konstytucyjnego i trudno będzie dokonać pewnej ekwilibrystyki, np. przywracać sędziów do pracy ponad decyzjami odpowiednich organów sądowych - kontynuował prof. Grosse.

"Eskalacja napięcia"

Zdaniem europeisty "trudno powiedzieć, czy Bruksela jest skłonna do jakiegoś kompromisu". - Na razie woli kompromisu po stronie Brukseli nie widzę. Raczej widzę pewną eskalację napięcia i presję w stosunku do władz Polskich - powiedział.

Zasadniczą sprawą, która dotyczy supremacji prawa europejskiego - według prof. Grossa - jest trudna do przyjęcia przez rząd, ponieważ mamy obowiązujący wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, który jasno się opowiedział.

- W związku z tym, rząd, jeżeli chce być praworządny, musi uszanować wyrok najwyższego sądu w Polsce, któremu podlegają wszystkie władze publiczne, w tym rząd - wyjaśnił.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "margines manewru ze strony rządu w tym przypadku jest ograniczony".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
24:10 PR24_mp3 2021_12_10-15-34-11.mp3 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o stosunkach między Polską a KE ("Temat dnia / Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista)
Data emisji: 10.12.2021
Godzina: 15.34

bf

Zobacz także

Zobacz także