more_horiz

Jak tarcza antyinflacyjna wpłynie na ceny prądu? Prezes Tauron Polska Energia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 14:34
- Trzy czwarte podwyżki cen prądu wynikających z nowej taryfy URE w pierwszym okresie zostało zniwelowane dzięki tarczy antyinflacyjnej - wyliczył w Polskim Radiu 24 Rafał Soja, prezes Tauron Polska Energia. - W wartościach nominalnych podwyżka zatwierdzona przez prezesa URE powodowałaby wzrost miesięcznych rachunków na poziomie 20-kilku złotych - zaznaczył. 
Prezes Tauron Polska Energia prognozuje zwiększenie miesięcznego rachunku za energię na poziomie około 6 zł
Prezes Tauron Polska Energia prognozuje zwiększenie miesięcznego rachunku za energię na poziomie około 6 zł Foto: pixabay

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził przyszłoroczne stawki opłat za prąd i gaz. Oznacza to wyższe rachunki za dostawy energii dla gospodarstw domowych. Przy podobnym zużyciu za prąd zapłacimy o 24 procent więcej, a za gaz - o 54 procent. Skutkom podwyżki będzie przeciwdziałać ogłoszona przez rząd tarcza antyinflacyjna. 

"Trzy czwarte podwyżki zostało zniwelowane"

- Konsekwencją wdrożenia instrumentów tarczy antyinflacyjnej będzie zwiększenie miesięcznego rachunku za energię na poziomie około 6 zł miesięcznie - wskazał w Polskim Radiu 24 Rafał Soja, prezes Tauron Polska Energia. - W wartościach nominalnych podwyżka zatwierdzona przez prezesa URE powodowałaby wzrost miesięcznych rachunków na poziomie 20-kilku złotych - wyliczył gość "Tematu dnia".

- To pokazuje, jak korzystnie zadziała tarcza antyinflacyjna na budżety gospodarstw domowych. To przynajmniej kilkanaście złotych w skali miesiąca, a mówiąc kategoriami względnymi - trzy czwarte tej podwyżki w pierwszym okresie zostało zniwelowane - wskazał rozmówca Polskiego Radia 24.  

- Oczywiście, życzylibyśmy sobie, byśmy tych wzrostów w ogóle nie notowali, ale sytuacja wynikająca z funkcjonującej polityki klimatycznej w Unii Europejskiej powoduje, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć tego pułapu aktualnie - zaznaczył Rafał Soja. 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
09:37 RafałSoja--PR24_mp3 2021_12_21-13-46-58.mp3 Rafał Soja, prezes Tauron Polska Energia o podwyżkach cen energii elektrycznej od nowego roku ("Temat dnia/ Gość PR24")

Niższy VAT i zerowa akcyza

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu zerowej akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, obniżce VAT na prąd od stycznia do marca do 5 proc. wobec 23, a także o zaproponowaniu dodatku "tarczowego" w wysokości od 400 zł 1150 zł rocznie, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego

Czytaj także: 

Obejrzyj także rozmowę z Pawłem Szałamachą w "Trójkowym komentarzu dnia": 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Gość: Rafał Soja (prezes Tauron Polska Energia)

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 13.34


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także