more_horiz

Echa wywiadu z dezerterem. Ekspert z OSW: nawet Białorusini nie wierzą w te słowa

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 13:11
- Temat polskiego żołnierza dezertera jest grzany, wykorzystywany i kolportowany na Białorusi. To był jednorazowy strzał opracowany w sposób prostacki. Argumenty zupełnie nie znajdujące nie tylko żadnego potwierdzenia w rzeczywistości, ale również wybiegające poza wyobraźnię wielu Białorusinów - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński (Ośrodek Studiów Wschodnich). 
Według  gościa audycji narracja, którą przedstawia dezerter, jest zbyt radykalna, by mogła się przysłużyć Łukaszence.
Według gościa audycji narracja, którą przedstawia dezerter, jest zbyt radykalna, by mogła się przysłużyć Łukaszence.Foto: Białoruski Państwowy Komitet Graniczny

W nocy z 16 na 17 grudnia w obwodzie grodzieńskim granicę z Białorusią przekroczył 25-letni polski żołnierz. Mężczyzna zwrócił się do władz naszego wschodniego sąsiada o azyl polityczny.

Dezerter udzielił wywiadu telewizji państwowej. Mężczyzna powiedział, że uciekł, ponieważ nie mógł "dłużej milczeć o tym, co wyprawia się na terytorium Polski".

Do tematu odniósł się ekspert OSW Kamil Kłysiński. - Osoba dezertera budzi duże wątpliwości. Jest to człowiek, który miał problemy z prawem, również w kwestiach obyczajowych. Jego zachowania wykraczały poza normy współżycia społecznego. Jest to osoba, która ucieka przed odpowiedzialnością karną w Polsce. Reżim białoruski to wykorzystuje, ale na dłuższą metę nie jest w stanie, bo to jest zbyt radykalna narracja - ocenił.       

Gość audycji podkreślił, że sprawa żołnierza dezertera to kolejny element akcji propagandowej wymierzonej przeciwko Polsce. 

- Aleksander Łukaszenka cynicznie gnębi migrantów, nie chce ich wpuścić do siebie. Narracja się nie zmienia - to my - Polacy - jesteśmy odpowiedzialni za sytuację w Iraku - zniszczenie tego kraju, bo wysłaliśmy tam swoje wojska. (...) Według Łukaszenki to my powinnyśmy wpuścić tych ludzi, on jest tylko pośrednikiem, nie zapraszał ich, karmi jak może, ale dużo nie może. Przywódca białoruskiego reżimu uważa się za ofiarę tę sytuacji.  Oczywiście jest to narracja fałszywa, skierowana do łatwowiernych odbiorców i mało wykształconych, czyli do twardego elektoratu Łukaszenki - podkreślił rozmówca PR24.

Posłuchaj
08:12 PR24_mp3 2021_12_22-11-08-27 (1).mp3 Kamil Kłysiński o kryzysie migracyjnym ("Temat dnia/Gość PR24") 

Jak dodał Kamil Kłysiński, "jest to narracja bardzo uproszczona, mocno radziecka, w swojej logice dość prymitywna".  

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Mirosław Skowron 

Gość: Kamil Kłysiński (OSW) 

Data emisji: 22.12.2021

Godzina: 11.08

kmp

Zobacz także

Zobacz także