more_horiz

Kpt. Badowski: rozwój sytuacji na granicy polsko-białoruskiej zależy od wydarzeń na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 15:17
- Jeśli NATO zdecydowanie odpowie Rosji, że nie akceptuje straszenia Ukrainy i terroryzowania Europy, wtedy Łukaszenka nie będzie miał innego wyjścia, tylko będzie musiał "zwinąć mandżur" i będzie musiał wycofać się na z góry upatrzone pozycje - mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Tomasz Badowski, weteran misji w Afganistanie, ekspert ds. wojska i służb specjalnych.
Kpt. Tomasz Badowski uzależnia rozwój kryzysu na granicy polsko-białoruskiej od sytuacji w konflikcie rosyjsko-ukraińskim
Kpt. Tomasz Badowski uzależnia rozwój kryzysu na granicy polsko-białoruskiej od sytuacji w konflikcie rosyjsko-ukraińskimFoto: DWOT / terytorialsi.wp.mil.pl

Od sierpnia 2021 roku przy granicy Polski z Białorusią trwa kryzys, podczas którego polska granica jest atakowana przy udziale nielegalnych migrantów z krajów Bliskiego Wschodu. O ocenę sytuacji na granicy poproszony został kpt. Tomasz Badowski, który bardziej znany jest w mediach pod pseudonimem Thašúŋke Witkó.

Ile czasu potrwa kryzys na granicy?

Gość PR24 mówił, że chyli nisko czoła przed wysiłkiem dokonywanym przez żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy służą przy granicy z Białorusią. Jak wyjaśnił, dzięki ich poświęceniu i zaangażowaniu on "siedzi w ciepłym domu bezpieczny i nie lęka się spojrzeć spokojnie na nadchodzący rok". Jak podkreślił, sprawdzian, któremu zostali poddani żołnierze i funkcjonariusze, został zdany na ocenę bardzo dobrą.

Jednak, zapowiedział, należy spodziewać się, że operacja białoruskich władz się nie skończy zbyt szybko. - Ta operacja jest rozłożona na wiele miesięcy. To, kiedy ta operacja się skończy, zależy głownie od sytuacji na Ukrainie. I to nie od samej agresji Rosyjskiej, ale od tego, jakie sygnały Federacja Rosyjska otrzyma od NATO. Bo jeśli NATO zdecydowanie odpowie Rosji, że nie akceptuje straszenia Ukrainy i terroryzowania Europy, wtedy Łukaszenka nie będzie miał innego wyjścia, tylko będzie musiał "zwinąć mandżur", z tą obecną "amunicją", czyli z imigrantami i będzie musiał wycofać się na z góry upatrzone pozycje - mówił kpt. Tomasz Badowski.

Dezercja Emila Cz.

Weteran Afganistanu odniósł się także do sprawy dezercji Emila Cz., żołnierza, który uciekł ze służby przy granicy, przeszedł przez granicę i poprosił na Białorusi o azyl, natychmiast stając się narzędziem w ręku łukaszenkowskiej propagandy.

- Emil Cz. i jego zachowanie nie odzwierciedla tego, co dzieje się w siłach zbrojnych. Na granicy służy ok. 15 tys. żołnierzy. Pan Emil Cz. jest jednym trybikiem z 15 tys. pozostałych. Taka machina musi mieć zacięcie, natomiast absolutnie zachowanie Emila Cz. nie odzwierciedla tego, co myślą żołnierze - mówił kpt. Tomasz Badowski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:23 PR24_mp3 2021_12_29-14-07-40_Badowski.mp3 Kpt. Tomasz Badowski o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i konflikcie rosyjsko-ukraińskim ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: kpt. Tomasz Badowski (uczestnik misji w Afganistanie, ekspert ds. wojska i służb specjalnych)
Data emisji: 29.12.2021
Godzina emisji: 14.07

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także