Katarzyna Utracka: niszczenie Warszawy było zaplanowane, tam nie było chaosu
- Niemcy po Powstaniu Warszawskim wypędzili z Warszawy ludność i przystąpili do rabowania, a potem burzenia, podpalania tego, co zostało, zwłaszcza budowli ważnych dla tożsamości narodowej - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
2022-01-02, 10:42
Katarzyna Utracka poinformowała, że w ubiegłym roku do Muzeum Powstania Warszawskiego dotarły bardzo ciekawe materiały dotyczące wojennych zniszczeń Warszawy - lotnicze fotografie. Jest wśród nich zdjęcie z centrum Warszawy z 28 grudnia 1944 r. - Naszą uwagę przykuł rejon placu Piłsudskiego. Tam, gdzie powinien być Pałac Saski, unosi się pył. W tym dniu Niemcy wysadzili lewe skrzydło budynku. Stoi jeszcze prawe. Nie ma już pałacu Brühla, pomnika księcia Józefa Poniatowskiego - opowiadała. - Następnego dnia Niemcy dopełnią aktu zniszczenia - dodała. Z pałacu pozostał jedynie fragment: Grób Nieznanego Żołnierza.
- Niemcy po Powstaniu Warszawskim wypędzili z Warszawy ludność (...) i przystąpili do rabowania, a potem burzenia, podpalania tego, co zostało, zwłaszcza budowli ważnych dla tożsamości narodowej. Taką bez wątpienia był Pałac Saski - powiedziała gość PR24.
Przypomniała, że zniszczenie Warszawy, z rozkazu Hitlera, miało być przykładem dla innych miast Europy, jakie będą konsekwencje sprzeciwienia się Berlinowi. - To nie było chaotyczne działanie, rabunek, który wymknął się spod kontroli. To było realizowane zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Poszczególne kwartały ulic, budynki były przeznaczone do zniszczenia, oznaczano je specjalnymi symbolami - opowiadała dr Utracka. - Taka metodyczność, niszczenie dom po domu zabytków ważnych dla Polaków i nie tylko, jest porażająca - podkreśliła.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
REKLAMA
Gość: dr Katarzyna Utracka (Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 2.01.2022
Godzina emisji: 10.06
PR24/IAR, ms
REKLAMA
REKLAMA