more_horiz

Święto Trzech Króli. Ojciec Tasiemski: wcielenie Chrystusa dokonało się dla całego świata

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 11:00
- Zadziwiające jest to, jak szybko ewangelia przemieszczała się w świecie ponad dwa tysiące lat temu - mówił w Polskim Radiu 24 ojciec Stanisław Tasiemski, dominikanin z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
W kalendarzu Trzech Króli. Ojciec S. Tasiemski: wcielenie Chrystusa dokonało się dla całego świata
W kalendarzu Trzech Króli. Ojciec S. Tasiemski: wcielenie Chrystusa dokonało się dla całego świataFoto: jorisvo/Shutterstock

Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną w tradycji jako Trzech Króli. Pokłon Mędrców złożony Dziecięciu Jezus symbolizuje pokłon ludzkości przed Bogiem Wcielonym, Królem Wszechświata.

- Wcielenie Chrystusa dokonało się dla całego świata, dlatego Mędrcy przybywają ze Wschodu. Mówimy często o Królach w nawiązaniu do psalmu 71, ale ważne jest to, że pragnienie Boga w sercu człowieka istnieje i sprawia, że porzuca to, co jest dla niego znajome - powiedział dominikanin.

Życie ewangelią

Mędrcy, którzy przybyli do Dzieciątka Jezus, złożyli mu dary. Wedle tradycji były nimi: złoto - symbol godności królewskiej, kadzidło - godności kapłańskiej oraz mirra - symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela. Jednocześnie był to wyraz wiary w Chrystusa prawdziwego człowieka, prawdziwego Boga oraz króla.

- Mędrcy później wrócili do swojej Ojczyzny, tak to interpretujemy, tzn. że człowiek poznawszy Jezusa wraca do swojego normalnego życia i stamtąd go głosi. Nie wchodzimy w inne orbity i obszary, ale żyjemy ewangelią właśnie tam gdzie jesteśmy - przypomniał ojciec Stanisław Tasiemski.

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Tradycję wystawiania jasełek (tak jak budowy szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował święty Franciszek z Asyżu.

Czytaj także:

W kościołach poświęca się w uroczystość Objawienia Pańskiego kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi - po łacinie: "Christus mansionem benedicat".


Posłuchaj
25:15 PR24_mp3 2022_01_06-11-33-00.mp3 W kalendarzu Trzech Króli. Ojciec S. Tasiemski: wcielenie Chrystusa dokonało się dla całego świata ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: ojciec Stanisław Tasiemski (dominikanin z Katolickiej Agencji Informacyjnej)

Data emisji: 06.01.2021

Godzina: 11:33 

Zobacz także

Zobacz także