more_horiz

Andrzej Talaga: NATO nie gwarantuje niczego Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 12:27
- Poszczególne kraje NATO mogą zajmować różne stanowiska w kwestii dozbrojenia Ukrainy. Nie można mówić, że nic się w tej materii nie dzieje, bo wydarzyło się bardzo dużo - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. międzynarodowych Andrzej Talaga. 
Andrzej Talaga
Andrzej TalagaFoto: PR24

Ministrowie spraw zagranicznych NATO mają w piątek rozmawiać o sytuacji na granicy Rosji i Ukrainy. Spotkanie zostało zwołane przez szefa NATO w trybie pilnym, zaledwie kilka dni temu. Według przedstawicieli Sojuszu, ministrowie spraw zagranicznych z krajów członkowskich mają rozmawiać zarówno o sytuacji na granicy jak i o wpływie na bezpieczeństwo całej Europy

Z kolei na przyszły tydzień zaplanowane jest pierwsze od ponad dwóch lat spotkanie Rady NATO-Rosja. W Polskim Radiu 24 napiętą sytuację wokół Ukrainy skomentował Andrzej Talaga.

"Rozbieżność interesów"

W opinii eksperta z Warsaw Enterprise Institute "NATO jest zjednoczone, jeśli chodzi o koncentrację wojsk rosyjskich i zagrożenie dla istnienia Ukrainy". - Nie jest zjednoczone, jeżeli chodzi o środki, jakie trzeba zastosować, gdyby doszło do takiej inwazji albo jakie środki trzeba zastosować teraz, żeby ją uniemożliwić. Tu rzeczywiście jest rozbieżność interesów, ale jeśli chodzi o zasadniczą sprawę, NATO jest zjednoczone i to jest jedna z przyczyn ostrożności Rosji w kwestii Ukrainy - zaznaczył.

- NATO jako organizacja nie gwarantuje niczego Ukrainie. Poszczególne kraje NATO mogą zajmować różne stanowiska w kwestii jej dozbrojenia. Nie można jednak mówić, że nic się w tej materii nie dzieje, bo wydarzyło się bardzo dużo i to jest kolejny czynnik odstraszający Rosję - powiedział gość PR24.

Jak wskazał Andrzej Talaga "armia ukraińska została przebudowana". - Została dozbrojona w niektóre systemy broni przeciwpancernej, systemy świadomości sytuacyjnej przez Amerykanów. W jakimś stopniu w zbrojeniu Ukrainy pomagają także m.in. Polska, Czechy, Litwa. Te dostawy broni są, a przede wszystkim jest dostawa know-how, czyli jak zorganizować armie do wojny z Rosja i to Ukraińcy dostali - stwierdził ekspert ds. międzynarodowych. 

Pod koniec ubiegłego roku Rosja wysłała tysiące żołnierzy oraz ciężki sprzęt na granicę z Ukrainą. Zarówno ukraińskie władze jak i wywiady państw zachodnich informowały, że Moskwa przygotowuje się do ewentualnej inwazji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
25:34 antonii opalinski.mp3 Andrzej Talaga o napiętej sytuacji wokół Ukrainy (Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość audycji: Andrzej Talaga (ekspert ds. międzynarodowych, Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 7.01.2021

Godzina emisji: 11.33

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także