more_horiz

Prof. Grzegorz Kucharczyk: federalizacja UE budzi niepokój nie tylko w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 16:35
- Program federalizacji Unii Europejskiej jest kontynuacją wysiłków Gerharda Schrödera i Angeli Merkel. Teraz jest to podtrzymywane przez kanclerza Olafa Scholza i też budzi niepokój - mówi w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk historyk (Polska Akademia Nauk).
Centralizacji Europy służy zarówno polityka gospodarczo-klimatyczna, jak i działania na rzecz tak zwanej praworządności.
Centralizacji Europy służy zarówno polityka gospodarczo-klimatyczna, jak i działania na rzecz tak zwanej praworządności.Foto: shutterstock.com

Zapisy umowy koalicyjnej nowego rządu w Niemczech, są przez wielu komentatorów odczytywane jako chęć federalizacji Europy pod przewodnictwem tego kraju.

Jak zauważył prof. Grzegorz Kucharczyk, koncepcja tworzenia Europy jako wspólnoty państw federalnych była już wcześniej dostrzegana i przyjmowana z niepokojem przez europejskich partnerów Niemiec. - U progu powstania zjednoczonych Niemiec tacy politycy jak François Mitterrand czy Margaret Thatcher też wyrażali obawy, co się stanie jeśli w środku Europy powstanie tak silne państwo, jak zjednoczone Niemicy - przypominał.

Posłuchaj
14:42 PR24_mp3 2022_01_08-17-45-11.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk o dominacji Niemiec w UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość audycji: prof. Grzegorz Kucharczyk

Data emisji: 08.01.2022

Godzina emisji: 17.47

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także