more_horiz

Rozmowy USA-Rosja. Szoszyn: spodziewam się stabilizacji i uspokojenia sytuacji w Europie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 11:55
- Rosja rozmawia z USA i NATO o Ukrainie w taki sposób, jak gdyby ona sama nie była niezależnym państwem. Mimo wszystko liczę na zawieszenie działań Kremla, które obserwujemy od lat - mówił w Polskim Radiu 24 Rusłan Szoszyn z dziennika "Rzeczpospolita".
Rozmowy USA-Rosja. R. Szoszyn: spodziewam się stabilizacji i uspokojenia sytuacji w Europie
Rozmowy USA-Rosja. R. Szoszyn: spodziewam się stabilizacji i uspokojenia sytuacji w EuropieFoto: PAP/EPA/ERIN SCOTT/POOL; ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KREMLIN POOL/POOL

Szef NATO twierdzi, że sojusz jest gotowy na ewentualny konflikt zbrojny w Europie. Jednocześnie, w wywiadzie dla Financial Times dodaje, że istnieje alternatywa i wyraża nadzieję na polityczne rozwiązanie problemów na linii Sojusz - Moskwa. Rosja i Stany Zjednoczone rozpoczynają rozmowy dotyczące kontroli arsenałów jądrowych oraz sytuacji wokół Ukrainy.

- Spodziewam się jednak stabilizacji i uspokojenia sytuacji oraz przewidywalności w działaniach np. Kremla, czyli zawieszenia tych działań, które obserwujemy z jego strony od lat. Oczywiście nikt nie jest zainteresowany eskalacją obecnej sytuacji, ale nie może być też tak, że pokój i bezpieczeństwo w Europie nastanie kosztem ustępstw NATO wobec Rosji - komentował publicysta.

"Dalekosiężne cele Rosji"

Przedstawiciele Rosji mają się spotkać w Genewie z wysłannikami Stanów Zjednoczonych. Rozmowy będą dotyczyć tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa, których od NATO zażądał Władimir Putin. W tym czasie zaplanowano też szczyt poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, której członkami, oprócz Rosji, są Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.

- Trzeba jasno powiedzieć, że jeśli warunki, jakie stawia Rosja, miałyby zostać spełnione, to jutro, my i kraje bałtyckie, znaleźlibyśmy się poza NATO. Powierzono by nas w strefę wpływów rosyjskich, co jest oczywiście niemożliwe. Rosja natomiast wróciła militarnie do obszaru dawnego ZSRR, wszystko w głowie Władimira Putina ma dalekosiężne cele - mówił w PR24 Rusłan Szoszyn.

Czytaj także:

Rosyjskie agencje informacyjne przypominają, że rozmowy rosyjsko-amerykańskie dotyczą tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa, których domaga się Moskwa. Chodzi przede wszystkim o zrezygnowanie z projektów rozszerzania wpływów NATO na Wschód, w tym integracji Gruzji i Ukrainy, oraz zaprzestanie rozmieszczania wojsk amerykańskich i oddziałów Sojuszu Północnoatlantyckiego wzdłuż granic Rosji. Do tej pory Stany Zjednoczone i państwa NATO stały na stanowisku, że Moskwa nie ma prawa do wysuwania takich żądań.


Posłuchaj
20:22 PR24_mp3 2022_01_10-11-07-29.mp3 Rozmowy USA-Rosja. R. Szoszyn: spodziewam się stabilizacji i uspokojenia sytuacji w Europie ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Rusłan Szoszyn z dziennika "Rzeczpospolita"

Data emisji: 10.01.2021

Godzina: 11:07 

Zobacz także

Zobacz także