more_horiz

"Czarnek jest absolutnie nieobiektywny". Senyszyn krytykuje nowelizację prawa oświatowego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 15:38
- Uważamy, że tego rodzaju ręczne sterowanie przez ministra Czarnka, właśnie poprzez kuratorów, jest absolutnie niewłaściwe - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Senyszyn (PPS).
Joanna Senyszyn
Joanna SenyszynFoto: PR24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy Prawo oświatowe, zakładającą m.in. wzmocnienie roli kuratorów oświaty oraz zmianę zasad funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Zgodnie z nowelizacją dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek, nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje, uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce.

"To absolutnie niewłaściwe"

Na antenie Polskiego Radia 24 nowelizację i sprzeciw lewicy wobec niej oceniła Joanna Senyszyn. Jak wskazała, "przede wszystkim uważamy, że dyrektorzy szkół powinni mieć większe pole do działania". - Nie może być tak, że będą bali się, że kurator jednoosobowo może ich w każdej chwili odwołać - zaznaczyła.

- Uważamy, że tego rodzaju ręczne sterowanie przez ministra Czarnka, właśnie poprzez kuratorów, jest absolutnie niewłaściwe - podkreśliła i dodała, że "minister Czarnek ma poglądy chyba nie XIX-wieczne, tylko średniowieczne na wiele spraw i jest absolutnie nieobiektywny".

Odnosząc się do intencji ministra edukacji i nauki, wskazała, że usiłuje on sprawiać "fałszywe wrażenie, że robi to z myślą o dobru uczniów, o większym wpływie rodziców". - W rzeczywistości ma być po prostu indoktrynacja, niedopuszczanie do szkoły różnych zajęć spoza planu i niedopuszczanie organizacji, które do tej pory bardzo dużo dobrego zrobiły - powiedziała.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:17 PR24_mp3 2022_01_14-15-07-00.mp3 Joanna Senyszyn: minister Czarnek ma średniowieczne poglądy (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość audycji: Joanna Senyszyn (PPS)

Data emisji: 14.01.2022

Godzina emisji: 15.09


ZOBACZ TAKŻE: Przemysław Czarnek: państwo ma obowiązek chronić dziecko przed demoralizacją


jb

Zobacz także

Zobacz także