more_horiz

"Mamy do czynienia z frustracją". Dr Anusz o sporach między partiami opozycyjnymi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 14:07
- Tak jak jeszcze niedawno Gazeta Wyborcza popierała Donalda Tuska, to teraz mamy do czynienia z frustracją i powrotem na ziemię. Sondaże PO poprawiły się wraz z powrotem lidera, ale jest to wszystko na poziomie dwudziestu kilku procent - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog i historyk.
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

W jednym z wywiadów lider Platformy Obywatelskiej mówił w TVN24 m.in. o relacjach i współpracy partii opozycyjnych. Ocenił, że "jest problem oczywiście z partią pana Czarzastego". Jego zdaniem Lewica sama stawia dzisiaj nad sobą "wielki znak zapytania". Z kolei poseł Lewicy Maciej Gdula proponuje porozumienie w opozycji: Lewica, PSL i ruch Hołowni bez PO. Donalda Tuska nazwał zaś największym problemem opozycji.

Powrót Donalda Tuska

Dr Andrzej Anusz powiedział, że w ostatnim czasie widać coraz większe zainteresowanie osobą byłego premiera, ale w kontekście słabych wyników sondażowych Platformy Obywatelskiej. - Coraz więcej jest analiz i komentarzy związanych z Donaldem Tuskiem. W momencie kiedy wracał do polskiej polityki to niektórzy uważali, że zmieni to polską politykę i miało to oznaczać, że cała pozycja zbierze się wokół niego. Spodziewany był także wzrost w sondażach - powiedział.

- Rzeczywistość okazała się inna. Tak jak jeszcze niedawno Gazeta Wyborcza popierała Donalda Tuska, to teraz mamy do czynienia z frustracją i powrotem na ziemię. Sondaże PO poprawiły się wraz z powrotem lidera, ale jest to wszystko na poziomie dwudziestu kilku procent - ocenił.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Polacy nie są przekonani do opozycji ze względu na brak merytorycznych propozycji dla przejęcia władzy. - Powrót spowodował, że PO stała się znowu największą partią opozycyjną, ale nie oznacza to, że PO czuje jak pozyskać wyborców i wygrać wyborów. Widać, że wyborcy mają jasne przekonanie i nie wierzą w moc sprawczą opozycji - podkreślił.

Czytaj więcej:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:04 PR24 2022_01_17-13-35-17.mp3 Dr Andrzej Anusz o sytuacji na polskiej scenie politycznej ("Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Dr Andrzej Anusz (politolog, historyk)
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 13.35

dz

Zobacz także

Zobacz także