more_horiz

Słowa dowódcy marynarki wojennej Niemiec ws. Putina i Krymu. Prof. Musiał: to nie był wypadek przy pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 14:51
- Sytuacja pokazała poglądy wiceadmirała Kay-Achima Schoenbacha, które są podobne do poglądów niemieckich polityków. Szczególnie ze strony SPD, ale także ze strony CDU. Jego słowa nie są wypadkiem przy pracy, on powtarzał to, co myślą niemieckie elity polityczne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Bogdan Musiał.
Kay-Achim Schoenbach wita Christine Lambrecht (nową minister obrony narodowej Niemiec)
Kay-Achim Schoenbach wita Christine Lambrecht (nową minister obrony narodowej Niemiec)Foto: PAP/EPA/Bernd Wuestneck / POOL

Dowódca marynarki wojennej Niemiec Kay-Achim Schoenbach zrezygnował ze stanowiska. Odejście wiceadmirała ma związek z jego wypowiedzią dotyczącą prezydenta Rosji i ukraińskiego Krymu. Kay-Achim Schoenbach powiedział, że Putin zasługuje na szacunek, a Ukraina nigdy nie odzyska Krymu i nie wejdzie do NATO.

Po tej wypowiedzi ambasador Niemiec na Ukrainie została wezwana do tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych. Jak napisano w komunikacie resortu, ambasador Anka Feldhusen usłyszała, że słowa wiceadmirała Kay-Achima Schoenbacha są kategorycznie nie do przyjęcia. Wyrażono też głębokie rozczarowanie w sprawie stanowiska rządu Niemiec o nieprzekazywaniu Ukrainie uzbrojenia.

"Jego słowa nie są wypadkiem przy pracy"

Zdaniem eksperta ds. Niemiec prof. Bogdana Musiała "żołnierze i oficerowie czy dowódcy z reguły nie zajmują stanowiska w sprawach politycznych, dlatego to jest zaskakujące". - Oni nie mają myśleć na temat geopolityki, tylko wykonywać rozkazy polityków - zaznaczył historyk.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że "sytuacja pokazała poglądy wiceadmirała Kay-Achima Schoenbacha, które są podobne do poglądów niemieckich polityków". - Szczególnie ze strony SPD, ale także ze strony CDU - partii rządzącej. Jego słowa nie są wyskokiem, wypadkiem przy pracy, on powtarzał to, co myślą niemieckie elity polityczne, czyli m.in. Frank-Walter Steinmeier, Olaf Scholz, czy cała partia SPD - zauważył.

Potencjalna inwazja Rosji na Ukrainę

Wcześniej szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba oświadczył, że przedstawiciele niemieckich władz swoimi deklaracjami i działaniami zachęcają Rosję do napaści na Ukrainę.

Prof. Bogdan Musiał wskazał, że "Niemcy nie chcą się angażować w wojnę z Rosją Władimira Putina". - Twierdzą, że to z przyczyn historycznych, ale to jeszcze można by było usprawiedliwiać, tymczasem Niemcy wspierają Władimira Putina m.in. gospodarczo i politycznie - podkreślił. 

- Niemcy aktywnie wspierają ofensywę Władimira Putina w wojnie przeciwko Ukrainie. Ogłosili dawno, że zaproponują Ukrainie szpital polowy, ale przepraszam, to jest już jakby granie pod publiczkę. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że Niemcy nie są sprzymierzeńcem Polski w razie konfliktu z Rosją - ocenił ekspert ds. Niemiec. 

Posłuchaj
24:42 22224.mp3 Prof. Musiał o byłym dowódcy marynarki wojennej Niemiec ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)  

Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. Grafika: PAP/Maciej Zieliński Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. Grafika: PAP/Maciej Zieliński

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: prof. Bogdan Musiał (historyk, ekspert ds. Niemiec)

Data emisji: 23.01.2022

Godzina: 13.33

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także