more_horiz

Wariant omikron w Polsce. Dr Karauda: za wcześnie na luzowanie restrykcji

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 19:29
- Nie możemy powiedzieć, że jesteśmy w podobnej sytuacji jak Dania czy Wielka Brytania, oni mają mnóstwo zakażeń, podobnie jak u nas, ale dużo mniejszą liczbę osób trafiających do szpitala i umierających z powodu choroby. Mają bardzo wysoki procent zaszczepionej populacji i dzięki temu mogą luzować restrykcje - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc.
W Polsce może być nawet 100 tysięcy przypadków koronawirusa dziennie - mówi Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. Minionej doby w Polsce odnotowano prawie 33 tysiące przypadków.
W Polsce może być nawet 100 tysięcy przypadków koronawirusa dziennie - mówi Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. Minionej doby w Polsce odnotowano prawie 33 tysiące przypadków.Foto: martinbertrand.fr/Shutterstock

Minionej doby potwierdzono w Polsce 54 477 zakażeń koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej nowych przypadków potwierdzono na Śląsku i Mazowszu. Najmniej w województwach świętokrzyskim i lubuskim.

Od wczoraj na COVID-19 zmarło 69 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 238 chorych. Razem zanotowano 307 zgonów.

Dr Tomasz Karauda komentował wysoką liczbę zgonów z powodu zakażenia koronawirusem. - Mamy pokusę, żeby zgony traktować statystycznie, ale to są wciąż umierające setki ludzi. To czarne dni w historii walki z COVID-19. Tak duża liczba umierających osób nie napawa optymizmem. Można się jednak pokusić o stwierdzenie, że nie jest tych zgonów 600 czy 700, jak się tego spodziewano - zaznaczył.

- Wariant omikron dopiero staje się dominującym. Dopiero za tydzień lub dwa będziemy widzieli właściwy obraz i to, jak sobie radzimy z tą falą epidemii w Polsce. Nie jesteśmy na etapie, w którym możemy luzować restrykcje - dodał, komentując sytuację m.in. w Danii, która jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej zniosła wszystkie krajowe restrykcje wprowadzone z powodu pandemii. Decyzja została podjęta pomimo utrzymującej się wysokiej liczby zakażeń koronawirusem.

Posłuchaj
08:55 PR24_mp3 2022_02_03-17-50-15.mp3 Dr Tomasz Karauda o piątej fali epidemii koronawirusa w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił w swojej wypowiedzi na Twitterze, że dzisiejsza liczba zakażeń jest po raz pierwszy w V fali mniejsza od tej z poprzedniego tygodnia. - Dzieje się to przy malejących od pięciu dni zleceniach na badania, wystawianych przez POZ, i dużej liczbie, ale hamującej, testów - napisał. Zdaniem szefa resortu jest to poważny sygnał możliwego zbliżania się epidemii do punktu przesilenia.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk 

Gość: dr Tomasz Karauda

Data emisji: 03.02.2022

Godzina emisji: 17.49

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także