more_horiz

Komisja ds. inwigilacji. Duszek: politycy muszą mieć świadomość, że mogą być kontrolowani

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 16:00
- Musimy pamiętać, że służby są powołane do życia po to, aby dbać o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Także politycy muszą mieć świadomość, że mogą być kontrolowani, żeby móc wychwytywać ewentualne nieprawidłowości i zagrożenia - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł Marcin Duszek.
Marcin Duszek: politycy mogą być kontrolowani, aby dbać o bezpieczeństwo ojczyzny
Marcin Duszek: politycy mogą być kontrolowani, aby dbać o bezpieczeństwo ojczyznyFoto: Mateusz Wlodarczyk/Forum

W czwartek odbyło się spotkanie ws. powołania komisji śledczej ds. inwigilacji. Jak przekazano, jej działalność miałaby obejmować lata 2005-2021. Po debacie odbyła się konferencja prasowa, po której Paweł Kukiz złożył u marszałek Sejmu wniosek ws. powołania komisji, pod którym podpisali się także przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Porozumienia, PPS oraz Konfederacji.

- Musimy pamiętać, że służby są powołane do życia po to, aby dbać o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Także politycy muszą mieć świadomość, że mogą być kontrolowani, żeby móc wychwytywać ewentualne nieprawidłowości i zagrożenia - powiedział Marcin Duszek.

Jak dodał, ludzie rządzący państwem zmagają się z wieloma różnymi i trudnymi sytuacjami, jednak "muszą od siebie wymagać, po to, aby zachować porządek w kraju".

Komisja śledcza ds. inwigilacji

Zdaniem posła, Paweł Kukiz, który miałby zasiąść w komitecie śledczym, "wielokrotnie wykazywał się dużym zaangażowaniem w projekty Zjednoczonej Prawicy. Działał odpowiedzialnie, mimo bardzo agresywnej polityki ze strony mediów oraz nieprzychylnych środowisk opozycyjnych. Był nieugiętym człowiekiem, który potrafił się tej nagonce przeciwstawić".

Z kolei odnosząc się do zakresu czasowego, jakim miałaby się zająć komisja, gość audycji powiedział, że "nie wie, czy okaże się on przeciwnikom politycznym jego partii przydatny". Dodał ponadto, że "na pewno ktoś dobrze przemyślał to, że komisja zbada sprawy aż z 2005 r.", lecz nie wie, czy analizowanie wielu tomów akt z dalekiej przeszłości nie mija się z celem. Podkreślił także, że "w dzisiejszym turbulentnym czasie zmienność i szybkość informacji są duże".

Posłuchaj
24:49 PR24_mp3 2022_02_11-14-33-59.mp3 Marcin Duszek o porozumieniu opozycji ws. powołania sejmowej komisji ds. inwigilacji ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadził: Magdalena Złotnicka

Gość: Marcin Duszek (PiS)

Data emisji: 11.02.2022

Godzina emisji: 13.09

ng

Zobacz także

Zobacz także