more_horiz

Jakub Rybacki: inflacja w tym roku będzie wysoka

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 18:40
- Inflacja w tym roku na pewno będzie wysoka. W styczniu będziemy mieć wynik około 9,3 proc. W kolejnych miesiącach obniżki VAT-u na żywność, gaz i energię trochę inflację obniżą, ale dalej będą to wyniki rzędu 7-8 proc. - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Rybacki, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
- Inflacja w tym roku na pewno będzie wysoka - podkreślił Jakub Rybacki
- Inflacja w tym roku na pewno będzie wysoka - podkreślił Jakub Rybacki Foto: Shutterstock/Denys Kurbatov

Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że około połowy roku inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym. Jak zaznaczył na konferencji prasowej, decyzja w sprawie ewentualnego przedłużenia tarczy antyinflacyjnej zostanie podjęta około połowy roku.

- Inflacja w tym roku na pewno będzie wysoka. W styczniu będziemy mieć wynik około 9,3 proc. W kolejnych miesiącach obniżki VAT-u na żywność, gaz i energię trochę inflację obniżą, ale dalej będą to wyniki rzędu 7-8 proc. - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Rybacki. 

"Odczuwalne przy codziennych zakupach"

Jak podkreślił, "będzie to odczuwalne przy codziennych zakupach". - Będą drożeć szczególnie produkty częstego użytku, na pewno żywność. Duże wzrosty na pewno zobaczymy też na rachunkach za gaz - stwierdził rozmówca PR24. 

- Lekarstwem, które wdraża Narodowy Bank Polski jest podwyżka stóp procentowych. Z jednej strony zwiększy to raty kredytów hipotecznych, z drugiej strony rząd prowadzi działania, które mają skutkować zmniejszeniem kosztów w najmniej zamożnych gospodarstwach domowych. Mamy też tarczę antyinflacyjną. Ale kiedy podatki wrócą do standardowego poziomu, będziemy mieli wysokie wskaźniki inflacji - dodał ekspert.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:25 PR24 2022_02_13-18-06-29.mp3 Jakub Rybacki o inflacji i wzroście cen (Temat dnia) 

***

Audycja"Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadził: Łukasz Sobolewski

GośćJakub Rybacki (analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego)

Data emisji: 13.02.2022

Godz. emisji: 18.06

PR24

Zobacz więcej na temat: inflacja podwyżki cen

Zobacz także

Zobacz także